После месец дана борбе против короне, овај вирус је за лекаре и даље непредвидив и стално виђамо нове тешке промене у здрављу пацијената. Дешава се да човек дође с благим симптомима, а после свега пола сата заврши на респиратору, пише Информер.
Овако о бици са смртоносним коронавирусом прича доцент др Горан Стевановић, директор Инфективне клинике, која се нашла на првој линији одбране у овој епидемији.
Плућа су на удару
Према његовим речима, којом брзином ће се вирус развити код пацијента, зависи од целокупног здравственог стања. Тегобе се код неког брже, а код неког спорије развијају.
– Клиничка слика код заражених се брзо мења и све је краће време у којем долази до тежих компликација на плућима. Код првих пацијента вирус се ширио у телу за неколико дана, а сада за неколико сати. Имали смо пацијенте са таквим променама на плућима које се обично развијају тек кроз неколико дана, а сада се инфекција развија у року од неколико сати – објаснио је др Стевановић.
Стевановић објашњава да се на клиници лече људи који дођу на ногама, који се буне зашто треба да остану у болници, а онда када виде рендгенски снимак, схвате да треба да остану ту.
– Тако имамо ситуације да нам пацијент дође у релативно добром стању, наизглед здрав, без симптома и нормално комуницирамо са њим. А онда, после буквално 30 минута, не може да дише, гуши се, његово стање постаје критично. Мора брзо да се интубира и прикључи на респиратор. Зато се још сусрећемо са новим искуствима и трудимо се да учимо у ходу – каже др Стевановић, и додаје:
– Боримо се с непознатим и опасним вирусом, који је први пут на нашем терену и о којем мало знамо. Зато су масовно тестирање и отварање ковид-болница одличне идеје и велики корак напред у сузбијању ширења заразе. Тако ће свако ко има тегобе које личе на корону бити прегледан, урадиће се тријажа, а највећи број пацијената откриће се у раној фази болести – објашњава др Стевановић.
Борба за живот
Доктор Стевановић напомиње да иако постоје осетљивије категорије подложније вирусу, сви су на удару короне.
– Зна се да су старе особе и хронични болесници посебно рањива категорија. Ипак, нису поштеђени ни млади, здрави, радно активни, који мисле да ће вирус проћи поред њих и који се не јављају лекарима уколико примете слабе симптоме, а онда после буде касно. Зато је важно да се не опуштамо, да озбиљно схватимо ситуацију, јер сви повећани контакти, дружење и шетње јесу потенцијални резервоари инфекције. Такво понашање је неодговорно и према себи и према другима – каже наш саговорник.
Извор: Еспресо.рс