Инвестиције у привреду, велика улагања у инфраструктуру и војна сарадња само су део пакета од више милијарди евра који је француски председник Емануел Макрон припремио за Србију.
О намерама Париза француски лидер отворено је говорио на Минхенској безбедносној конференцији. Истичући да су у Србији видљиве само инвестиције Кине и Русије, Макрон је од колега, шефова држава ЕУ, захтевао да следе пример Француске и улажу у Србију.
Говорећи о Србији, Макрон је рекао:
– Веома поштујем председника Вучића, он сјајно ради свој посао, он је сјајан лидер, али оно што се тамо дешава одређују Русија и Кина, а не Европа. Ако ЕУ жели да укључи Балкан, мора да инвестира много више него до сада у инфраструктуру, културу, знање језика, а Француска већ мења политику у том правцу. То треба да радимо, уместо да само почињемо преговоре – нагласио је Макрон.
Подсетио је да Србија већ пет година отвара преговарачка поглавља, упозоривши да ће за две године људи рећи како је време да уђе у ЕУ јер с правом већ почиње да губи стрпљење.
Извори Српског телеграфа из дипломатских кругова тврде да иза Макронових речи стоје конкретне бројке.
– Цифре су најбољи показатељ, у претходној години, када је Макрон био у посети Србије, француске инвестиције у Србију премашиле су милијарду евра. С друге стране, девет година пре тога збир француских инвестиција био је близу 1,5 милијарди евра, а француске компаније у Србији запослиле су око 11.000 радника – подсећа извор Српског телеграфа.
Додаје да ће ове године француска улагања у Србију бити знатно виша, с обзиром на то да је током Макронове посете Београду у јулу прошле године потписано 25 споразума, од којих се пет уговора тичу сарадње у области наоружања и војне опреме.
Наш саговорник додаје да је Макрон ангажован и када је у питању дијалог Београда и Приштине.
– Париз подржава постизање компромиса којим ће бити уважени и интереси Београда. Управо је Макрон пре неколико дана најавио одржавање самита под покровитељством Париза и Берлина на којем би се отворио пут дијалогу. Макрон попут Трампа захтева од Приштине безусловно укидање такси као предуслов за наставак разговора – додаје наш саговорник.
Објашњава и да је то разлог што се из Приштине свакодневно чују и гласови који су за поделу, али и они који су на линији стварања „велике Албаније“, те да то објашњава одлуку америчког државног секретара да се у Минхену не сретне са премијером такозване државе Косово.
Економиста Млађен Ковачевић каже за Српски телеграф да је Макрон у праву за све што је рекао у Минхену, чиме је, како наводи, посредно потврдио све већу заинтересованост за француско укључивање у инвестиције код нас.
– Иако је мало преувеличао присуство Кине и Русије, веома је важно што су се ове речи чуле пред европским лидерима. Очигледно су га остварени резултати неевропских инвестиција у Србији приморали да на овај начин реагује, па их тиме мало и препадне. Сад је од велике важности да још и Немачка заузме идентичан став по овом питању – сматра Ковачевић.
– Управо је Париз последњих година покренуо значајне инвестиције попут развоја београдског аеродрома. Француска се након много година коначно политички вратила на Балкан. Осим снажне подршке на путу ка ЕУ коју од Париза можемо очекивати, веома је битно да привучемо што је могуће више француских инвестиција како би Србија поново постала најважнији партнер Француске у овом делу Европе – закључује Старовић.
Извор: Република.рс