Приштини није једини циљ да заокружи државност Косова, већ да створи „Велику Албанију“, зато не жели ништа да чује о било каквим поделама територије и не пристаје ни на какве компромисе.
Подела Косова тема је и са једне са друге стране административне линије која разграничава Београд и Приштину.
Но, оно што их разликује јесу дијаметрално супротни ставови о овој теми. Док у Београду та прича није табу, у Приштини се о тој варијанти говори само у негативном контексту. По прилици ствари, то је помало и необично, јер ако Приштина жели да проблем са Србијом реши трајно, ово би могла да јој буде шанса. Осим, наравно, ако Албанци немај неке друге планове.
Зашто је прича о подели Косова неприхватљива за Приштину и њене западне менторе? Да ли сматрају да ће време да учини своје, то јест, да ће Србија доћи у ситуацију да мора да призна Косово?
Драгомир Анђелковић, политички аналитичар, каже за Спутњик да је мит да време ради за Приштину, јер се мења глобална политика, што Албанцима не иде у корист. Приштина, додаје наш саговорник, неће да разговара о подели, јер има своју давно зацртану, националну агенду.
„За њих је трајно решење стварање ’Велике Албаније‘. Када дође моменат за поделу Македоније и до експанзије на југ Србије и на део Црне Горе. Све ово што се сада дешава за њих је заузимање положаја, то јест, боље стартне позиције. Тако да, да је Албанцима стварно циљ да заокруже државност Косова, они би били спремни на компромис. Пошто им то није циљ, већ стварање ’Велике Албаније‘, онда и не прихватају било какве поделе“, објашњава Анђелковић.
Запад је по питању поделе на истој линији са Приштином. Сматрају да је Косово затворена прича унутар граница исцртаних 2008. године, кад је уз њихову асистенцију Косово једнострано прогласило независност од остатка Србије. Међутим, ако је циљ Приштине — „Велика Албанија“, да ли је и Запад у служби те идеје. Анђелковић на ово одговара на следећи начин:
„Њихови ментори са Запада засад желе да имају отворену кризу, они се не обазиру ни на Србе ни на Албанце, већ играју велику геополитичку игру са Русијом. Покушавају и да Немце држе у пат позицији, тако да у европском дворишту увек могу да направе проблеме. У суштини, њима одговара више отворена криза, него затворена, на било који начин“, мишљења је Анђелковић.
Подсећања ради, прича која је потекла из Београда о подели Косова, и то из уста министра спољних послова Србије Ивице Дачића, међу косовским политичарима али и неким западним амбасадорима је дочекана, практично на нож. Дачића су одмах оптужили да покушава да оживи идеје из доба Милошевића, а Запад се нашао у паници јер су, како је то Дачић рекао, „велике силе, када се помене разграничење или подела, заборавиле да су прекршиле принцип непроменљивости граница, а сада кажу да тај принцип важи“. Српски министар спољних послова поручио је и да би Албанци били спремни на компромис да нема мешања великих сила.
Због ових речи оштро га је напао Беџет Пацоли, министра спољних послова у косовској влади, али и остали приштински званичници, као и амбасадори страних држава на Косову.
Извор: rs.sputniknews.com