Након експлозије нуклеарне електране у Чернобиљу 1986. године, многи су тврдили да је то подручје постало „најрадиоактивније место на земљи“, поготово се то односило на кров електране где би боравак од два минута могао да посетиоцу упола смањи очекивани животни век, пише „Бизнис инсајдер“.
Али, на том подручју се смањио ниво радијације те су сада напуштена школска дворишта, забавни парк и учионице града Чернобиља отворени за посетиоце и постају све траженија авантуристичка атракција.
– Вероватно ћете се више озрачити приликом лета до Чернобиља, него тамо- рекла је нуклеарна научница Клер Коркхил.
Према најновијој студији коју су спровели научници са Универзитета Колумбија, одређена подручја Маршалових острва.
Тамо су након Другог светског рата Сједињене Државе спровеле 67 нуклеарних испитивања, још увек показују јако високе нивое зрачења.
Научници су открили „повишене нивое“ радиоактивних елемената у 38 узорака тла узетих са 11 различлитих острва. Највиша доза зрачења пронађена је на острву Бикини, где је САД спровео највећи тест за хидрогенску бомбу, а касније потопио на десетине радиоактивних бродова.
Тамо је откривен и до 1.000 пута виши ниво плутонијума, него што је у Чернобиљу или Фукушими.
Научници су закључили како су четири северна острва: Рунит, Ењеби, Бикини и Наен много радиоактивнији од подручја у близини чернобиљске електране.
Иако су та острва углавном ненасељена, истраживачи сматрају како би локално становништво требало да буде упозорено да не проводи време на тим местима.
Извор: Информер