Француски председник Емануел Макрон још једном је поновио да има резерве према проширењу Европске уније. Макронова изјава од уторка била је нови „шамар у лице“ Западном Балкану, у првом реду Србији и Црној Гори, које су најдаље одмакле у процесу евроинтеграција.
Изреволтиран безуспешним консултацијама о расподели водећих функција унутар ЕУ, Макрон је јуче поново позвао на њену институционалну реформу.
– Морамо да поједноставимо процедуре како бисмо на бржи, снажнији и демократичнији начин заједно напредовали. У том смислу скептичан сам у вези с причама о томе да је будућност ЕУ у новом проширењу, а у ситуацији када видимо да нас 28 не можемо да се договоримо. Одбијам свако проширење пре дубоке институционалне реформе ЕУ – поручио је француски председник.
Макрон је поновио што је српска јавност могла да чује и почетком ове године приликом посете француске министарке за европске послове Емили Лоазо Београду, која је тада јасно рекла да „садашње стање ЕУ не омогућава проширење чланства“.
И тада, али и сада, Француска је пректично ставила „рампу“ на нова чланства док се ЕУ не реформише, што је иначе добро познат став француског председника.
Прво реформе, па проширење
Иако он не охрабрује, и практично не зависи директно од Србије, постоји једна друга ствар која је у директној вези са нашом земљом – свеопште реформе и решење косовског проблема, што су иначе кључне ствари којима Србија треба да се позабави уколико жели чланство у Унији, а још брже то треба да реши уколико га жели до 2025. године.
Међутим, ако се у обзир узме и оно што Србија ради, али и оно чиме ЕУ планира да се бави ако се пита Макрон, Унија нам баш и није на дохват руке, напротив.
Крај проширењу?
Са тим се слажу саговорници „Блица“ који у овоме виде продужетак ионако дугог европског пута, али у исто време наводе да није крај проширењу Уније.
– Не мислим да је ово крај проширења, тим пре што је врло скоро 13 земаља ЕУ говорило о проширењу Западног Балкана, које има њихову подршку. Међутим, оно што је сада већ сасвим извесно јасно јесте да Србија и Црна Гора немају шансе да до 2025. године уђу у ЕУ јер и саме имају пре тога да обаве велики део посла. То, међутим, не значи да се у међувремену неће десити оно што Макрон заговара, реформа унутар уније – прича Страхиња Секулић из Центра за европске политике.
Извор: Блиц