Киша која непрекидно пада од недеље направила је велике проблеме становништву севера и северозапада Републике Српске.
У шест насеља уз водоток Врбање и низводно од ушћа ове реке у Врбас: у Врбањи, Ади, Чесми, Лазареву 1, Залужанима и Пријечанима проглашено је ванредно стање.
Набујала Врбања однела је привремени пешачки мост у Челинцу, градићу близу Бањалуке, а нешто после 22 часа у том месту су се огласиле и сирене за узбуну.
#vrbanja #Čelinac #banjaluka pic.twitter.com/ueww4LmwqT
— Ludi Božo 🐰 (@dysko) May 13, 2019
Водостај Врбаса је 570 цментиметара и за 50 центиметарам се спустио, док се ниво Врбање спустио за метар и 20, каже Ћућун. Из ХЕ Бочац доток је око 400 кубика, контролисано се испушта 200 кубика и тако ће бити и у наредних пет сати, тврди Ћућун.
У Бањалуци данас неће радити ни школе ни вртићи.
У Трну су се због поплаве, двадесетак минута послије поноћи огласиле сирене за узбуну. Полиција обавјештава становништво на могућу опасност од поплава.
У Трн је послата и механизација за одбрану од поплава, а грађани су сви на ногама и на појединим мјестима раде и на насипима.
Zbog odrona i klizišta obustavljen saobraćaj na nekoliko putnih pravaca u BiH https://t.co/KAcw9bMVbC #BiH #poplave #odron #klizišta pic.twitter.com/UmfIBHSUAb
— ANADOLU AGENCY (BHS) (@aa_balkans) May 14, 2019
Водостај Врбаса у Делибашином селу расте неколико десетина центиметара по сату и налази се два метра испод максимума од 816 цм из 2014. године.
Цивилна заштита покушавала је да врећама са пијеском смири повећање водене стихије. Рониоци и спасиоци су на терену. На Шегином путу, недалеко од овог мјеста неколико домаћинстава је заплављено.Након 24 сата константног раста, водостај Врбање опада и тренутно износи 510 цментиметара, подаци су Републичког хидрометеоролошког завода Републике Српске. Према посљедњем мјерењу које је извршено у три часа ујутру, ниво Врбаса се повећава и тренутно износи 341 центиметарм, док Бочац биљежи раст на 422 центиметра.
Градске службе у Загребу имале су данас више од 700 интервенција, а пет особа је повређено због јаког ветра који дува од недеље. Ветар је на подручју Загреба целе ноћи и током доброг дела дана рушио је стабла, рекламе, сунцобране, чупао кровове и делове фасада.
Загребачке улице биле су пуне одломљених грана, а било је проблема и у градском превозу.
zagreb dying pic.twitter.com/AnbPYAyTS4
— nataIija 💛 monsta x | GA 📌 (@ckoliflower) May 13, 2019
Понегде је било и разбијених семафора, а хитне службе и ватрогасци интервенишу цео дан. Полиција је упозорила грађане да не излазе ако не морају.
Државни хидрометеоролошки завод издао је упозорења за скоро целу земљу због могућности јаког ветра и екстремних количина падавина.
Према прогнози РХМЗ-а за Србију, само за прва два дана очекује се да укупна количина падавина у већини места буде од 20 до 40, а у западној Србији, Срему и Бачкој око 60 литара по квадратном метру.
Славомир Стевановић, помоћник директора Републичког хидрометеоролошког завода (РХМЗ), каже да је штаб за ванредне ситуације већ у приправности. Он истиче и да најаве указују да би ситуација на Сави могла да буде озбиљнија и да се врх таласа у Србији очекује у четвртак или петак. Додаје да Шабац има деоницу која је осетљива на велике воде.
Извор: Ало.рс/М. И.