И даље сви окрећу главу када се помене ова тема
Српска војска била је спремна да се врати на КиМ, на шта по Резолуцији 1244 СБ УН има право, формиран је и до зуба наоружан косметски одред, али је ипак 2001. године расформиран, а њен генерал смењен под слоганом да је то била приватна војска Слободана Милошевића.
Од тада судбина јединице и специјалаца који су били у њој није позната, нити се о њој прича.
– Припадници косметског одреда живе и раде у оквиру Треће армије ВЈ у ишчекивању одлуке да се врате на Косово у мисију мира и заштите културне баштине. Нека данашњи дан уђе у историју као дан повратка на свету српску земљу – рекао је 1. септембра 2000. године командант Треће армије генерал Владимир Лазаревић поводом формирања овог одреда.
За команданта косметског одреда именован је генерал-пуковник Момир Вукадиновић, коме је генерал-пуковник Небојша Павковић, тадашњи начелник Генералштаба ВЈ, у име председника СРЈ Слободана Милошевића предао заставу одреда.
ВЈ је тако јавно представила одред који ће први да се врати на простор КиМ. Крштено име ове јединице јесте Трећи одред специјалне намене и већином су га чинили припадници ВЈ, као и један број обучених припадника у униформама МУП-а Србије.
У Резолуцији 1244 Савета безбедности УН, у додатку 2, став 6, се наводи:
„Након повлачења, договореном броју југословенског и српског особља биће дозвољено да се врате да би овављали следеће функције: везу са међународном цивилном мисијом и међународним снагама безбедности, обележавање/чишћење минских поља, одржавање присуства на српским историјским локалитетима, одржавање присуства на кључним граничним прелазима. Затим се у напоменама наводи да ће „повратак особља бити под надзором међународних снага безбедности (КФОР) и биће ограничени на мали договорени број ( стотине, не хиљаде)“. Дакле, сваки повратак особља би требало да буде договорен и дозвољен, и само у циљу обављања четири наведене функције ( веза, обележавање/ чишћење минских поља и присуство на историјским локалитетима и кључним граничним прелазима). У складу са Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН, не постоји могућност слања 1000 војника из било којег другог разлога осим горе поменута четири или без претходног договора. Штавише, све четири наведене функције без проблема гарантују или КФОР или (тзв.) Косовске безбедносне организације, и таква одлука би у овом тренутку била анти-историјска“
Како се сазнаје, одред је само годину дана након формирања распуштен, а генерал-пуковник Момир Вукадиновић је у оквиру велике НАТО акције чишћења неподобних официра смењен 2001. године.
Покушали смо да вратимо генерала Треће армије Владимира Лазаревића у прошлост и да га питамо за одред који је, како је 2000. године рекао, требало да се врати на свету српску земљу, али нисмо имали великог успеха:
– Сви су заборавили на тај јуначки одред, нажалост. Нисам у прилици и тешко ми је о томе да причам. Био је то скуп професионалаца који су добровољно дошли у састав те јединице… Немојте… Не могу.
Подсетимо предаји заставе јединице присуствовали су потпредседник савезне владе Никола Шаиновић, републички министар полиције Влајко Стојиљковић, Зоран Анђелковић Баки, савезни министар одбране генерал армије Драгољуб Ојданић, као и војни аташеи 12 земаља и представник београдске канцеларије Уједињених нација.
И 19. година после формирања јединице о њој се и даље ћути…
СНАГЕ КОСМЕТСКОГ ОДРЕДА:
* 1.000 војника и полицајаца
* 53 БВП-а М80 и М80А
* 17 БОВ-1
* 4 БРДМ-2
* 19 специјалних возила
* 108 неборбених возила
Извор: Еспресо/Ало.рс