Грађани треба да обрате пажњу како би на време поднели захтев и избегли стрес и проблеме, нарочито пред планирано путовање.
Већини грађана у наредних годину дана истиче биометријски пасош, који је у Србији уведен пре десет година, колики је и рок његовог важења. То је већ створило гужве на шалтерима, а како се лето приближава, биће све веће и веће. Зато грађани треба да обрате пажњу на важење путне исправе како би на време поднели захтев за нови пасош и избегли стрес и проблеме, нарочито пред планирано путовање.
Већина првих биометријских путних исправа издата је између 2009. и 2010. године, што значи да им рок истиче ове и наредне године. Међутим, оно што је важно да грађани знају јесте и то да, уколико им је до истека пасоша остало, рецимо, четири месеца, не значи да ће толико моћи да путују са том исправом.
Наиме, све европске земље имају исто правило – у њих може да уђе само путник чији пасош важи још најмање три месеца, док у другим земљама, на пример у Турској и Египту, тај рок иде и до шест месеци. Пробијање рока за само један дан довољан је разлог да путника, без даљег објашњавања, врате са границе или да одбију чекирање давно купљене авионске карте.
Иначе, доћи до пасоша ових дана није баш једноставно, и то пре свега због гужви. Они који су почетком марта ишли да закажу подношење захтева за замену тог документа у појединим полицијским управама и станицама – термин су добили за крај априла. На шалтере су похрлили и житељи из дијаспоре, којима је много једноставније да захтев за нови пасош предају у Србији него у конзулату Србије у земљи у којој живе.
У Министарству унутрашњих послова за речено је да предузимају све неопходне мере како би се послови издавања биометријских докумената одвијали брзо и несметано.
– У овом периоду, услед истека рока важења путних исправа, повећан је број захтева грађана за њихово издавање – потврђују у МУП-у.
Грађани имају могућност да путем портала “еуправа” закажу термин за подношење захтева за издавање путне исправе за наредних 60 календарских дана. Такође, полицијски службеници примају и оне који нису на тај начин заказали термин за издавање личних докумената.
Захтев за нови пасош може се поднети и уколико рок постојећег пасоша истиче и за више од шест месеци, али под одређеним условима, на пример, уколико је та путна исправа попуњена, ако је оштећена или дотрајала, ако је дошло до промене личних података, уколико фотографија не одговара садашњем изгледу особе, као и ако страна држава одбије да изда визу и регулише боравак због рока важења путне исправе.
Грађани којима је до истека рока важења пасоша остало још доста, могу се обратити захтевом за издавање новог пасоша наводећи том приликом околности конкретног случаја, а које оправдавају захтев за издавање нове путне исправе.
Процедура и документа за издавање пасоша
важећа лична картапасош чији је рок важења истекао или који не може служити својој намени
доказ о уплаћеним накнадама за образац пасоша од 3.000 и од 600 динара
није обавезно, али може се приложити и фотографија величине 50×50 мм (анфас, на једнобојној сивој позадини)
за хитне случајеве – доказ који потврђује разлог хитности поступка (у писаној форми)
надлежни по службеној дужности, уз сагласност странке, прибавља
уверења о држављанству и изводе из матичних књига рођених и венчаних
грађани могу и сами да прибаве та документа, уколико им не одговара прибављање по службеној дужности у року од 15 дана, а како би њихов захтев био решен у што краћем року
захтев се подноси лично у полицијској управи или станици према месту пребивалишта, односно боравишта подносиоца захтева, или у надлежном дипломатско-конзуларном представништву
рок за издавање пасоша је до 30 дана од дана подношења захтева, док се у изузетно хитним случајевима (хитно лечење у иностранству, смрти или тешка болест члана уже породице, неодложан службени пут) или из других оправданих разлога пасош издаје најкасније у року од 48 сати
Извор:Srbijadanas.com/Ало