Партија Алтернатива за Немачку (АфД, чији узлет се и у Берлину Ангеле Меркел и у Бриселу доживљава као озбиљна претња, прогласила је свој циљ – извођење земље из састава Европске уније
У покрајини Саксонија-Анхалт Алтернатива је на последњим изборима заузела друго место. То је за многе био шок. А уследио је још већи: АфД је на федералним парламентарним изборима била трећа са 12,6 одсто гласова и освојила је 94 посланичка мандата од могућих 709.
Сондаже указују да је у међувремену постала још популарнија. Није ни чудо.
Различите анкете су последњих година показивале да је за „збогом ЕУ“ 17-30 одсто Немаца. Наравно, добар део њих неће гласати за Алтернативу.
Идеја Деxит има, дакле, корен, али је до „критичне масе“ за њену реализацију још далеко. Многи у Немачкој су уверени да њихова земља има највећу корист од постојања ЕУ.
То би неминовно „сахранило“ ЕУ, али – колико је уопште реално да немачка крене путем Велике Британије?
У новом политичком програму Алтернативе за Немачку дословно пише:
„Ако наши најважнији предлози за реформисање ЕУ не буду реализовани, неопходним – у смислу последње варијанте – сматрамо иступање Немачке из Уније или њено дириговано распуштање ради стварања нове европске економске заједнице засноване на респектовању заједничких интереса“.
Алтернатива ће са овим програмом ићи на скоре изборе за Европски парламент. Фактички: ко буде гласао за АфД гласаће за ликвидацију ЕУ
Алтернатива је формирана 2013. Њени чланови су у прво време сматрани евроскептицима. Међутим, став о распуштању, или крадиналном мењању ЕУ, у њеним документима се појављује први пут сада.
АфД не може рачунати на свих 30 одсто гласова јер је за радикално мењање односа Немачке са ЕУ, а и саме уније, и утицајна партија Леви.
Евроскептика је у Британији увек било знатно више него у Немачкој. То је битан ограничавајући фактор, али није једини.
Бреxит је био могућ само преко референдума и то се и потврдило, а у Немачкој фактички нема такве „директне демократије“.
Да не би била могућа појава новог Хитлера.
Зато Алтернатива може извести Немачку из ЕУ само на федералним изборима победи толико убедљиво (са најмање 45 одсто) да може самостално формирати владу. Или да изнуди одржавање референдума за мењање устава и да на њему добије потребну већину за отварање могућности одлучивања о Dexit, па да на новом плебисциту поново осигура већину.
Све ово тешко да је могуће у догледно време.
Фото: Pixabay.com
Извор: Fakti.org