Меркелова је у октобру објавила да напушта позицију лидера странке и да не планира поново да се кандидује за позицију канцелара
Берлин ће наставити континуитет када је у питању политика према Космету. Он неће мењати свој став — Немачка нам жели добро и желеће то и са новом лидерком најмоћније странке и вероватно будућом канцеларком.
Проблем је у томе што ми косметско питање видимо потпуно другачије.
Досадашња генерална секретарка владајуће Хришћанско–демократске уније Немачке, Анегрет Крамп Каренбауер, наследила је немачку канцеларку Ангелу Меркел на месту лидера странке и биће кандидат за место канцелара на наредним парламентарним изборима.
Меркелова је у октобру објавила да напушта позицију лидера странке и да не планира поново да се кандидује за позицију канцелара.
Ненад Радичевић, дописник Радио-телевизије Србије из Берлина, каже да је победа Каренбауерове заправо још једна победа Ангеле Меркел, јер је трка за наследника суштински престављала борбу између две струје унутар странке. Либералнију представљају Ангела Меркел и њена изабрана наследница, а иза конзервативније, коју представља Фридрих Мерц, стоји јак политички заштитник, каже Радичевиц́.
– Ово је у суштини био последњи окршај двају дугогодишњих такмаца, Ангеле Меркел и Волфганга Шојблеа. Победа је врло тесна, победница је добила 51 одсто гласова делегата на Конгресу у Хамбургу, што заправо доказује да је ЦДУ на неки начин вредносно подељена и да су сва догађања у протекле три године довела до тога да постоји табор оних који сматрају да је Ангела Меркел гурнула ЦДУ сувише ка центру, односно улево, и они који сматрају да је то заправо исправан потез – каже Радичевић.
Он додаје да победа Каренбауерове иде у прилог Ангели Меркел и када је реч о њеној канцеларској функцији. Немачки систем није као британски, где одлазак са чела странке значи и одлазак са места премијера, сва је прилика да ће дуже остати на челу немачке владе, до самог краја мандата 2021. године, каже он.
– Каренбауерова је њена струја, али нешто конзервативнијег становишта у темама као што су мигрантска политика, абортус и геј бракови. То су теме у којима је некадашња премијерка покрајине Сарланд много ближа конзервативцима. Мислим да је и то један од разлога што је Меркелова управо њу изабрала за своју наследницу, уверена да ће успети да помири либералну и конзервативну струју унутар странке – каже Радичевић.
Предраг Рајић из Центра за друштвену стабилност оцењује да је победа Каренбауерове победа континуитета Хришћанско–демократске уније и политике Немачке од 2005. године и да континуитет политике треба очекивати и када су у питању односи са Србијом. „Наследница ће став о Србији изградити под утицајем Меркелове, сигуран сам да ће се консултовати и након што се она повуче са чела Владе, а за ове две године имаће сасвим довољно времена да се упозна са ситуацијом на Балкану“, каже Рајић.
Ангела Меркел је пријатељ Србије, то је чињеница, а на њу је пре свега последњих година утицало и лично пријатељство и поверење које су гајили председник Вучић и канцеларка. Очекујем да ће она усмеравати Каренбауерову у том правцу, да ће Немачка бити наш партнер и да ће нас подржавати на европском путу“, каже Рајић.
Међутим, додаје да ће Немачка наставити континуитет и када је у питању политика према Космету. Она неће мењати свој став — Немачка нам жели добро и желеће га и са новом лидерком најмоћније странке и вероватно будуће канцеларке, али проблем је у томе што ми ово питање видимо потпуно другачије, истиче Рајић.
– Немачка жели све најбоље Србији, али само до Копаоника, а не до Проклетија, ту се наше политике драстично разликују. С тим у вези, треба с једне стране очекивати континуитет подршке пројекту такозваног независног Косова, што нама не иде у прилог, а са друге стране континуитет подршке економској сарадњи и развоју евроинтеграција, јер близу 60 хиљада људи у Србији ради у немачким компанијама – каже Рајић.
Када је реч о спорним питањима везаним за мигранте, абортус и геј бракове, Рајић каже да треба имати у виду да су то били ставови Каренбауерове док није ушла у високу политику и преузела највећу немачку странку.
– ЦДУ је много више од странке, то је један од стубова постојања савремене СР Немачке, тако да ће и она донекле кориговати своје ставове. ЦДУ ће наставити у истом правцу – закључује Рајић.
Извор: Ало.рс