Обим смањења ће бити „до три одсто за сваку земљу“
Земље ОПЕK-а, као и земље које производе нафту а нису чланице те организације, договориле су се у петак да смање производњу тог енергента, рекао је новинарима министар енергетике Азербејџана Пјарвиз Шахбазов.
Русија ће у оквиру споразума смањити производњу нафте за 230.000 барела дневно, рекао је новинарима министар нафте Ирака Тамер ел Габдан.
Он је раније у петак саопштио да је ОПЕK на заседању одлучио да се производња нафте смањи за 800.000 барела дневно, очекујући од других земаља-потписница споразума ОПЕK+ да смање производњу тог енергента за 400.000 барела дневно.
Према његовим речима, смањење производње ће се рачунати у односу на ниво из октобра 2018. године за све земље осим Kувајта, за који ће мерило бити ниво производње у септембру.
Обим смањења ће бити „до три одсто за сваку земљу“. Споразум се закључује на шест месеци, а о њему ће се поново расправљати у априлу следеће године.
Министар енергетике Уједињених Арапских Емирата Сухејл ел Мазруи навео је да су Иран и Венецуела искључени из споразума због санкција, а Либија због ситуације у тој земљи.
САД су након доласка Доналда Трампа на чело САД, отпечатиле све своје резерве и постале једна од највећих произвођача течног злата у свету. Тај потез довео је до конкуренције на тржишту, што је довело до пада цена нафта, што је индиректно погодило све земље извознице.
Извор: Espreso.rs/rs.sputniknews.com