Кремљ је одлучио да драматично ескалира своје реторичке нападе на Запад након што је председник Владимир Путин средином недеље рекао да би украјински напади на руску територију западним високо прецизним оружјем значили да су земље НАТО директно укључене у рат.
Према његовим речима, украјинске оружане снаге саме нису способне да изведу такве ударе – то се може десити само коришћењем података са сателита НАТО, које Украјина нема. Путин је нагласио да ће то „променити саму суштину, природу сукоба“, а то ће значити да су земље НАТО-а у рату са Русијом.
Путинове оптужбе упућене су Лондону и Вашингтону, где би требало да се састану амерички председник Џо Бајден и британски премијер Кир Стармер. Бајден и Стармер морају дефинитивно да одлуче да ли ће дозволити украјинској војсци да нападне дубоко у Русију ракетама АТАЦМС и Сторм Схадов, које Володимир Зеленски већ дуго тражи. Иако то неће суштински утицати на ратну ситуацију, могло би да изазове значајно уништење руских војних капацитета, а у Москви су оценили да морају да покажу јединство пред „злим западњацима”.
ЦЕЛА СРБИЈА ЈЕ ОВО ЧЕКАЛА: Срби, сада можете да СРБУЈЕТЕ на српској друштвеној мрежи СРБСБУК
– САД и њихови савезници заправо покушавају себи да дају дозволу за извођење акта агресије ракетама против Русије. Они (особље НАТО-а) одређују који ће градови у нашој земљи бити нападнути, координирају војне акције и издају наређења. НАТО је постао учесник војних акција у Украјини, они воде рат против наше земље – рекао је Вјачеслав Володин, председник руске Думе.
Још конкретнији је био утицајни политиколог Сергеј Караганов, који је позвао на употребу нуклеарног оружја као одговор на ненуклеарне нападе на руску територију. “
– Дошло је време да прогласимо да имамо право да на све масовне нападе на нашу територију одговоримо нуклеарним нападом, то се односи и на свако заузимање наше територије – рекао је он у интервјуу за Комерсант.
– Дужност Русије је да активира нуклеарни фактор у светској политици и да убеди наше противнике да смо спремни да употребимо нуклеарно оружје у случају било каквог задирања на нашу територију и наше грађане – додао је Караганов, предлажући нападе на европске престонице конвенционалним наоружањем. одговор на нападе на Руску Федерацију.
– Ако дрон поново полети на Кремљ, зашто прво не покренути редован ракетни напад на Рајхстаг? Нека гори – наводи се у решењу које цитирају руски медији.
Британски премијер Кир Стармер прокоментарисао је Путинову изјаву да би употреба западног далекометног наоружања на руској територији била директно учешће земаља НАТО-а у сукобу.
– Русија је започела овај сукоб. Русија је илегално извршила инвазију на украјинску територију и може да оконча овај сукоб. Украјина има право на самоодбрану и очигледно у потпуности подржавамо право Украјине на самоодбрану, за шта пружамо могућности за обуку – рекао је Стармер.
Подсетимо, Велика Британија је пристала да испоручи ракете Сторм Схадов Украјини у мају 2023. године под условом да их украјинске оружане снаге не користе за напад на циљеве на руској територији. У септембру 2023. године, украјинске оружане снаге су искористиле Олујну сенку за напад на Севастопољ, који је 2014. припојена Русији.
Потенцијална ескалација сукоба
Амерички званичници, укључујући председника Џоа Бајдена и министра одбране Лојда Остина, противили су се укидању ограничења за далекометне ударе на циљеве дубоко у Русији, страхујући да би то могло да ескалира сукоб. Истовремено, у мају 2024. године, Бајден је дозволио Украјини да изврши ударе америчким оружјем по циљевима у Русији – али само у близини границе у области Харков. После тога је саветник за националну безбедност америчког председника Џејк Саливен рекао да је захваљујући овој одлуци заустављена руска офанзива на Харков.
Метју Савил, директор војних служби у одбрамбеном истраживачком центру РУСИ са седиштем у Лондону, објаснио је да је свако проширење савезничке подршке ракетама дугог домета Украјини „тест подршке и снаге воље да ли ће Запад бити застрашен или не руска реторика“, иако то неће битно променити ситуацију на ратиштима.
Неспремност да се преузме таква обавеза до сада је била усредсређена „око ризика од нуклеарне ескалације и одмазде против међународних партнера“, приметио је Савил, „али у исто време, Руси ионако годину дана говоре о томе као да су већ ефективно у рату са САД и Великом Британијом“.
Извор: Јутарњи лист