Ловци румунског ваздухопловства Ф-16 успешно су пресрели руски дрон са експлозивом који је нарушио ваздушни простор НАТО-а током недавног напада Кремља на Украјину, али пилотима није било дозвољено да оборе беспилотну, роботску летелицу јер би то било илегално према румунском државном закону, наводи се у званичним изјавама и новинским извештајима, пише Кијев пост.
Два румунска борбена пилота сустигла су руски дрон „шахид“ – летелицу иранског дизајна величине мотоцикла и обично наоружану бојевом главом од 30-75 кг – након што је нешто после 2 сата после поноћи улетела у ваздушни простор НАТО-а изнад делте Дунава, у недељу, према саопштењу Министарства одбране Румуније које је јавно објављено у понедељак.
Руски дрон у румунском ваздушном простору
Румунски земаљски радари први пут су уочили долазећи руски дрон док је био изнад међународних вода у Црном мору. Имали су га на екрану најмање пола сата, пре него што се срушио на румунску фарму, наводи се у саопштењу.
ЦЕЛА СРБИЈА ЈЕ ОВО ЧЕКАЛА: Срби, сада можете да СРБУЈЕТЕ на српској друштвеној мрежи СРБСБУК
Пилоти Ф-16 су посматрали напредак дрона пратећи га својим радарима, наводи се у саопштењу.
„Шахид“ је вероватно лансиран са полуострва Крим и био је усмерен на речну луку Вилково преко Дунава од Периправе, али је скренуо са курса и одлетео у ваздушни простор изнад румунских територијалних вода и изнад југоисточне Румуније, саопштено је из украјинске противваздушне одбране у понедељак.
У саопштењу румунског министарства одбране наводи се да је дрон слетео у близини делте Дунава и одлетео углавном на северозапад.
Румунски медији су известили да је руски дрон који је споро летео био у румунском ваздушном простору више од 30 минута пре него што је ударио у поље фарме и експлодирао. Министарство одбране је у понедељак саопштило да су трагачи пронашли „фрагменте руског дрона“ у „ненасељеном региону“ код Периправе.
Нико није повређен и није причињена материјална штета.
Министарство спољних послова Румуније саопштило је у недељу да је обавестило Кремљ о „свом чврстом протесту против поновног кршења румунског ваздушног простора“.
Букурешт „захтева“ да се Кремљ држи међународног права, делимично се наводи у саопштењу Министарства спољних послова.
Паника током руског напада
Неки румунски медији известили су о ноћном хаосу и цивилној паници у Периправи док су руске беспилотне летелице камиказе пробијале кроз украјинску митраљеску ватру у суседном Вилкову.
Платформа за јавно информисање Диги24.Ро објавила је да су становницу Периправе уплашени и узнемирен од експлозија које су се чуле преко реке. Видео се завршава једним, интензивним ударом у близини.
Румунска новинска платформа Зиар.цом известила је да је други руски дрон пробио национални ваздушни простор током ваздушног напада на Вилкову. У саопштењу Министарства одбране од уторка се наводи да трагачи траже додатне остатке дронова северно од села Периправа.
Зашто Ф-16 нису могли да оборе „шахид“?
Два Ф-16 су била у ваздуху од 2.25 до 4.08 и безбедно су слетела након праћења ваздушних активности у региону, а НАТО је обавештен о инциденту, наводи се у саопштењу румунског Министарства одбране.
Румунија није успела да одбрани национални ваздушни простор због застарелих закона који забрањују пилотима борбених авиона да пуцају на беспилотне летелице у готово свим околностима, наводе румунски медији.
Два пилота Ф-16 су имала на нишану руски дрон са својим радарима и лако су могли да га оборе, али закон који датира из раних 2000-их забрањује румунској војсци да напада авионе који упадају у румунску ваздушни простор, осим ако је летелица позитивно идентификована и или се спрема, или је у стварном процесу почињења отвореног непријатељског или опасног чина, наводи се у чланку.
Према правилима ангажовања (РОЕ) које користе румунске ваздухопловне снаге, према чланку, румунски пилоти морају да утврде да ли летелица представља стварну претњу пре него што га нападну, чак и ако је у питању дрон. По том РОЕ, румунски борбени пилоти могу само да оборе мету у ваздуху коју пресретну, након испаљивања хитаца упозорења и покушаја да комуницирају са летелицом.
Међутим, застарели закони и РОЕ не узимају у обзир тренутну распрострањену употребу смртоносних роботских дронова – у којима нема пилота – и стога се са њима не може комуницирати путем радија, наводи се у чланку.
– Проблем је наравно у законодавству. Законодавство на снази је толико старо и двосмислено да то не дозвољава (пуцање на ударни дрон који крши румунски ваздушни простор), иако (румунски борбени) авиони наравно имају техничку могућност да то ураде“, наводи се у чланку. Пољска такође има (сличне) проблеме са законима о обарању (руских) беспилотних летелица и пројектила (нарушавајући ваздушни простор Пољске) – наводи се.
Извор: Србија Данас/Кyив пост