Свет

ДИРЕКТАН ПОГОДАК ИСКАНДЕРА: Уништен је (ВИДЕО)

Фото: Х принтскрин

ЛАНСЕР М142 ХИМАРС је гађан тактичком балистичком ракетом Искандер-М док је био ускладиштен у складишту у близини насеља Јасеновоје у правцу Доњецка.

Видео снимак напада је постављен на друштвене мреже 27. јуна. Најмање 20 украјинских војника који су управљали и опслуживали лансер је убијено или рањено у удару, тврде руски извори.

Како се наводи у одвојеном извештају, М270 МЛРС лансер је откривен од стране дрона приликом повлачења у складиште у близини насеља Шевченкове у правцу Николајева. Складиште је тада брзо гађано тактичком балистичком ракетом Искандер-М.

ЦЕЛА СРБИЈА ЈЕ ОВО ЧЕКАЛА: Срби, сада можете да СРБУЈЕТЕ на српској друштвеној мрежи СРБСБУК

Видео снимак напада, у којем је наводно убијено или рањено 25 украјинских војника, појавио се на мрежи 28. јуна.

Сједињене Државе су испоручиле украјинским снагама најмање 39 лансера ХИМАРС од почетка руске војне операције у Украјини фебруара 2022. године. Немачка је раније ове године обећала да ће купити још три за кијевске снаге.

Током истог периода, Уједињено Краљевство, Норвешка, Француска и Немачка испоручиле су кијевским снагама најмање 16 МЛРС и МАРС 2, немачку верзију система.

Ови лансери су обично наоружани ГМЛРС ГПС-навођеним ракетама серије М30/М31, које имају домет већи од 70 километара, или тактичким балистичким ракетама МГМ-140 АТАЦМС са дометом између 165 и 300 километара у зависности од верзије.

Руска војска је већ оштетила или уништила многе украјинске лансере ХИМАРС и МЛРС користећи прецизно навођено оружје, попут Искандер-М, међутим, управо највеће проблеме им идаље праве поменути системи.

Искандер-М има домет од скоро 500 километара. Може бити наоружан различитим конвенционалним бојевим главама, укључујући бојеву главу касетне муниције, бојеву главу са појачаном експлозијом са експлозивом гориво-ваздух, високоексплозивну фрагментациону бојеву главу, пенетратор тла за разбијање бункера и електромагнетни импулсни уређај за антирадарске мисије.

Сваки пут кад се спомене Искандер, зна се да је негде у Украјини настала прилична штета.

Високо маневарска ракета је вођена инерцијалним навигационим системом уз помоћ руског ГЛОНАСС-а. Такође може бити опремљен оптичким трагачем са дигитализованим системом корелације подручја за мапирање сцене за терминално навођење.

Ово је једно од ретких руских (совјетских) средстава које је добило лично име. Или добијају имена по биљкама (васиљок, љепесток, акација, гвоздика, хризантема, маслачак), или по конструкторима. Да је Искандер заиста искушење сваке ПВО, као и детаљну студију о систему можете прочитати овде.

ХИМАРС УКРАТКО

Систем ХИМАРС производи компанија Лоцкхеед Мартин у Сједињеним Државама. Своју смртоносну ефикасност доказао је у рату у Украјини.

ХИМАРС означава систем високо мобилне артиљеријске ракете (Хигх Мобилитy Артиллерy Роцкет Сyстем). ХИМАРС је монтиран на точковима и може испаљивати различите вођене и невођене ракете и пројектиле до домета од отприлике 300 километара. Верзија коју је у почетку добијала Украјина, је модификована са скраћеним дометом.

ХИМАРС је осмишљен да буде изузетно покретан и може се брзо распоредити путем ваздушног или копненог транспорта. Користи га америчка војска, амерички маринци и неке међународне војске под командом САД. Систем је коришћен у борбеним дејствима у Авганистану, Ираку и Сирији, као и у подршци операцијама које називају хуманитарним.

Укупно гледано, ХИМАРС је високо ефикасан и свестран артиљеријски систем који пружа прецизну ватрену подршку на дугим даљинама за подршку копненим снагама у различитим операцијама.

Амерички званичници су у више наврата описали способност Украјине да интегрише и примени овај системе као битну ставку на фронту, омогућавајући украјинској војсци да нападне руске командне локације и складишта снабдевања далеко иза линија фронта.

Руски одговор на ХИМАРС је ракетни систем Торнадо-С. Сличан је ХИМАРС-у али може да погоди противничке позиције на већим дометима, унутар непријатељских територија.

Поред руског одговора постоји и украјински систем за који многи сматрају да је бољи од ХИМАРС-а. ”Ољха” (српски Јова) је украјински реактивни вишецевни ракетни систем (РСЗО, МЛРС) са новом управљивом муницијом, а креиран је коришћењем неких елемената совјетске МЛРС 9К58 ”Смерч”.

Прошле године Холандија се ипак одлучила за ПУЛС ракетне системе тврдивши да су способнији од ХИМАРС-а.

М270 МЛРС (MULTIPLE LAUNCH ROCKET SYSTEM)

У питању је мобилни артиљеријски ракетни систем који се користи за лансирање невођених ракета и вођених ракета земља-земља. Овај систем је првобитно развијен од стране САД-а и тренутно је у употреби у различитим војним снагама широм света.

М270 има модуларни лансирни систем који може носити више врста ракета, укључујући невођене ракете и вођене ракете земља-земља. Типичан лансирни контејнер може носити 12 ракета. М270 користи различите врсте ракета укључујући МЛРС (М31 ГМЛРС) са дометом од неколико десетина километара.

ГМЛРС су прецизне ракете које могу бити опремљене различитим бојевим главама, укључујући и такозване “Унитари” бојеве главе и бојеве главе са подељеним ефектом.

М270 је монтиран на мобилном возилу које му омогућава брзу релокацију на различите локације. Возило има широку покретљивост на различитим врстама терена, што га чини корисним за различите тактичке ситуације.

М270 има модуларни лансирни систем који може носити више врста ракета, укључујући невођене ракете и вођене ракете земља-земља. Систем за лансирање ракета интегрише се са командним и контролним системом који омогућава прецизно одређивање циљева и управљање лансирањем ракета.

М270 МЛРС се користио у различитим сукобима и војним операцијама широм света, укључујући Заливски рат, ратове на Балкану, Авганистан и Ирак.

Током времена, М270 је прошао кроз различите модернизације како би се одржала његова оперативна ефикасност и усклађивање са савременим војним стандардима.

Извор: oruzjeonline.com

СРБИЈА

РУСИЈА

СВЕТ

ПРАВОСЛАВЉЕ