Свет

УКРАЈИНЦИ У ВЕЛИКОМ ПРОБЛЕМУ: Ово руско разорно оружје сеје смрт

Америчко ваздухопловство склопило је са Боингом уговор вредан скоро 7,5 милијарди долара за израду додатних комплета опреме за трансформацију бомби у навођено оружје познато као ЈДАМ (Јоинт Дирецт Аттацк Мунитионс).

Компанија ће обезбедити репну опрему с крилима и другим деловима по уговору о фиксној цени, саопштио је Пентагон у петак. Боинг ће радити на комплетима опреме, као и на резервним деловима, обављати поправке, пружати техничку помоћ и обезбедити ласерске ЈДАМ сензорске сетове до краја фебруара 2030. године.

Ваздухопловство је саопштило да број ЈДАМ комплета које ће Боинг обезбедити по овом уговору још није одређен. Неки од тих комплета биће прослеђени морнарици, која суфинансира посао, саопштило је ваздухопловство. Део тих сетова ће такође бити испоручен страним купцима на основу уговора вредних скоро 228,2 милиона долара.

ЦЕЛА СРБИЈА ЈЕ ОВО ЧЕКАЛА: Срби, сада можете да СРБУЈЕТЕ на српској друштвеној мрежи СРБСБУК

ЈДАМ је креиран надоградњом ненавођене, „глупе“ бомбе, којој се додаје реп с навигационим системом и контролном јединицом за ГПС навођење, која омогућава усмеравање бомбе из авиона на мету на земљи, чак и по лошем времену. Цена по комплету се креће од око 25.000 до 84.000 долара, у зависности од тога колико се комада годишње купује.

ЈДАМ комплет је причвршћен за гравитациону бомбу опште намене и претвара је у у прецизни ГПС вођени пројектил. У зависности од висине и брзине летелице из које се избацује, ЈДАМ бомба може да пређе око 26 километара пре него што експлодира, а према неким проценама, Украјинци су ово моћно америчко оружје први пут употребили у пролеће прошле године.

Договор је постигнут у тренутку када је америчка војска веома забринута због своје способности да попуни залихе муниције, као и да подржи савезнике као што су Украјина, Тајван и Израел. Произвођачи наоружања и војне опреме немају довољно радника или материјала да повећају снабдевање неким врстама муниције, што сужава производне капацитете одбрамбене индустрије.

Генерал Чарлс К. Браун рекао је новинарима у марту да пре него што САД одобре захтеве за испоруку оружја које добијају од блиских савезника, они пажљиво прегледају сопствене залихе муниције и процењују како ће испорука оружја утицати на спремност америчких снага.

Ваздухопловство се борило да обезбеди довољно муниције попут ЈДАМ-а током рата против Исламске државе. Ово је драматично повећало поруџбине за ЈДАМ на 30.872 у 2019, 24.794 у 2020. и 17.300 у 2021. години, пре него што су куповине смањене на неколико хиљада у годинама које су уследиле.

Клизеће бомбе сеју смрт у Украјини

Клизеће бомбе руске производње, за које је основа бомба ФАБ, иначе, сеју страх и смрт у градовима и на линијама фронта Украјине. „Глупе“ бомбе из совјетског доба, нечујне јер немају погон, којих Руси имају, према проценама, неколико стотина хиљада у својим складиштима, веома јефтино су надограђене преклопним крилима за повећање домета и системом навођења. Руске снаге су користиле неколико стотина комада месечно у последњих неколико месеци у нападима на украјинске снаге.

Реч је о изузетно разорном оружју које садржи од 200 до 1.500 килограма експлозива, а према неким информацијама, Русија почиње да производи бомбе од 3.000 килограма.

Украјинци још немају решење за ово оружје, које коси украјинске снаге и уништава утврђене положаје на земљи и под земљом.

Извор: Јутарњи лист

СРБИЈА

РУСИЈА

СВЕТ

ПРАВОСЛАВЉЕ