Украјински план противофанзиве припремили су западни војни стручњаци, укључујући Пентагон, али је Украјина дала све од себе да одложи почетак непријатељстава, наводећи као разлог недостатак наоружања и недовољну обуку особља, објавио је Тхе Wасхингтон Пост.
Његови новинари тврде да су разговарали са 30 високих званичника из Украјине, САД и ЕУ како би разјаснили зашто је очекивана контраофанзива украјинских оружаних снага суштински пропала.
План кампање за 2023. разрађиван је уз учешће америчких, британских и украјинских генерала и војних стручњака.
„Пентагон је желео да офанзива почне средином априла како би онемогућио Русију да настави да јача своју позицију. Украјинци су оклевали, инсистирајући да нису спремни без додатног наоружања и обуке“, наводи се у чланку.
Америчка војска је била уверена да ће фронтални напад механизованих јединица украјинске војске омогућити продор до Азовског мора за два до три месеца.
Украјинци су кренули у контраофанзиву тек почетком јуна, што је руској војсци дало време да створи моћне одбрамбене линије и припреми се за нападе.
Тхе Wасхингтон Пост наводи и да разрађивачи плана сада проблемом сматрају и то што је украјинска команда одлучила да напада на три међусобно удаљена дела фронта, што јој није омогућило потребну концентрацију снага.
„Година је почела са одлучношћу Запада која је тада била на врхунцу, док су украјинске снаге биле веома самоуверене а Владимир Зеленски предвиђао одлучујућу победу. Међутим, сада постоји неизвесност на свим фронтовима. Морал у Украјини опада“.
Руски министар одбране Сергеј Шојгу изјавио је да су Оружане снаге Украјине изгубиле више од 125 хиљада људи (убијени и тешко рањени) за шест месеци „контраофанзиве“.
Извор: Факти