Један војник с прве линије фронта дао је отрежњујући приказ борбе Украјине да задржи своје упориште на источној обали реке Дњепар.
Као преноси ББЦ, неколико стотина украјинских војника послато је у тај део Украјине у оквиру контраофанзиве покренуте пре шест месеци.
Под немилосрдном руском ватром, тај војник је провео неколико недеља на руској окупираној страни реке док је Украјина покушавала да успостави мостобран око села Кринк.
ББЦ, који је пренео његове речи, није желео да открије његов идентитет како би га заштитили. С њим су, како наводе, комуницирали преко апликације Вотсап. Том приликом војник им је открио да су на Русе послати неискусни војници који су имали осећај да су их напустили и команданти.
“Цео прелаз реке је под сталном ватром. Видео сам како чамци са мојим друговима на броду једноставно нестају у води након што су погођени, заувек изгубљени у Дњепру. Морамо све да носимо са собом – агрегате, гориво и храну. Када постављате мостобран, потребно вам је много свега, али није било планирано снабдевање за ово подручје”, навео је тај војник.
“Мислили смо да ће непријатељ након што стигнемо да побегне и да онда мирно превеземо све што нам је потребно, али није било тако”, додао је он.
“Када смо стигли на обалу, непријатељ је чекао. Руси које смо успели да ухватимо рекли су да су њихове снаге обавештене о нашем искрцавању, тако да су, када смо стигли тамо, тачно знали где да нас пронађу. Бацили су све на нас – артиљерије, минобацаче и систем за бацање пламена. Мислио сам да никада нећу изаћи одатле жив“, наставио је затим своју исповест.
Ипак, према његовим речима, неколико стотина маринаца је успело да се укопа, делимично уз помоћ украјинске артиљеријске ватре са виших, западних обала Дњепра, који раздваја делове јужне Херсонске области под руском окупацијом и оне под контролом Украјине.
Украјински генералштаб је у свом дневном ажурирању у недељу известио да украјинске снаге одржавају своје положаје на источној обали Дњепра и да изводе “ударе у позадину непријатеља”.
Сведочење овог војника, међутим, открива поделе између украјинске владе и њених генерала по питању ратног стања.
Украјински главнокомандујући генерал Валериј Залужни рекао је за магазин Економист у новембру да је ситуација таква да је “баш као и Првом светском рату, достигнут ниво технологије који доводи у ћорсокак“.
Канцеларија председника Зеленског брзо је прекорила генерала због његових коментара, негирајући да је на бојном пољу дошло до ћорсокака.
“Сваког дана смо седели у шуми и гађали. Били смо заробљени – путеви и стазе су изрешетани минама. Руси не могу све да контролишу, а ми то користимо. Али њихови дронови стално зује у ваздуху, спремни да ударе. чим виде кретање”, навео је тај војник.
“Снабдевање је било најслабија карика. Руси су пратили наше линије снабдевања, па је постало теже – заиста је недостајало воде за пиће, упркос нашим испорукама чамцем и дроном. Платили смо доста сопственог комплета – сами смо куповали генераторе, топлу одећу… Сада долазе мразеви, ствари ће се само погоршавати. Права ситуација се заташкава, тако да нико ништа неће мењати”, навео је украјински војник.
“Нико не зна циљеве. Многи верују да нас је команда једноставно напустила. Момци верују да је наше присуство имало више политички него војни значај. Али ми смо само радили свој посао и нисмо улазили у стратегију“, рекао је још тај војник.
Каже и да је већина губитака његове јединице била њихова грешка, “неко се није довољно брзо попео у тај ров, други се лоше сакрио. Ако неко није укључен, одмах ће бити гађан одасвуд”.
“Али захваљујући нашим лекарима, ако успемо да доведемо повређеног војника до медицинара – он ће бити спасен. Они су титани, богови. Али не можемо да извучемо остатке страдалих. Једноставно је превише опасно. У исто време наши дронови и пројектили наносе велике губитке непријатељу. Једном смо узели ратне заробљенике, али где да их ставимо, ако немамо начина да пређемо реку ни са својим повређеним друговима?“, сведочи украјински војник.
Извор: Б92