Српска православна црква данас обележава сећање на Светог мученика Калистрата.
Био је војник у Картагини који је мучен и убијен од стране својих ратних сабораца само зато што је хришћанин.
Имао је претка Неокора, који је у време Христовог распећа и васкрсења био у Јерусалиму и као сведок тих догађаја постао и сам хришћанин.
Кад се вратио у свој родни град Картагину, Неокор је превео у хришћанство целу своју породицу. Тако је и његов потомак Калистрат био одгојен у хришћанском духу.
Имао је ту несрећу да је био војник у Византији у време цара Диоклецијана када је преузет најмасовнији прогон хришћана ради њиховог потпуног затварања. Једном док се тајно молио, колеге официри који су га видели и пријавили га команданту.
Када је његов наредник Персентин открио да је хришћанин, дао је наредбу да га пребију, а потом баце у море.
Војници из његовог пука су га крвнички испребијали, а затим чамцем одвезли на пучину Средоземног мора, где су га и избацили.
Каже се да се Калистрат, сутрадан, вратио жив и здрав, ходајући по води.
Међутим, на опште чуђење свих, Калистрат се није удавио што је натерало 49 војника да почну да верују у моћ хришћанског Бога. Бесан, командант их је све бацио у тамницу и наставио мучење. Како ниједан од војника није хтео да се одрекне своје вере, на крају су сви убијени.
Легенда каже да је у том тренутку читав крај погодио чудесни земљотрес који је довео до масовног напуштања паганизма и примања хришћанства.
Свети Калистрат је ухваћен и пострадао је 304. у Византији заједно с још 49 војника. У Цркви им се свима држи заједнички помен као мученицима страдалим због вере у Христа. Свети Калистрат је слава веома малог броја породица, а између два светска рата своје свечаре је имала у Београду.
Веома је могуће да је и то једна од слава које су узете или као завет или као захвалност за избављање од несреће или тешке болести, јер бројни верници сведоче о чудима која су се после молитве овом светитељу дешавала.
Зато данас ваља отићи у цркву и помолити се Светом Калистрату, уколико имате у породици или познајете неког тешко болесног, за здравље и дуг живот.
Извор: Курир.рс/Србија јавља