Научни центар за стратешке и међународне студије (ЦСИС) са седиштем у Вашингтону закључио је да је севернокорејска ракета Хвасон-18 тестирана у јулу скоро тачна копија једне од руских балистичких пројектила способне да заобиђу амерички систем противракетне одбране, преноси НБЦ њуз.
Како наглашава дописник канала, овакви налази сугеришу да су везе Москве и Пјонгјанга достигле „алармантан” ниво.
Један истраживачки центар је у недавном извештају, који је првенствено стављен на располагање Ен-Би-Сију, закључио да је балистичка ракета коју је севернокорејски режим лансирао 12. јула врло вероватно резултат технолошке сарадње Пјонгјанга са Русијом.
Нова ракета представља велики технолошки продор за Северну Кореју – и значајно повећава ниво претње коју представља та земља.
Андреа Мичел, виши дописник НБЦ Невс-а за међународне односе:Информација је веома узнемирујућа. Појавио се у новој студији пројекта Беyонд Параллел у аналитичком центру ЦСИС (Центар за стратешке и међународне студије).
Нова севернокорејска ракета, која је тестирана 12. јула, по изгледу и путањи лета готово је идентична једној од руских ракета, способна да заобиђе америчке системе противракетне одбране и испоручи неколико бојевих глава одједном на другу страну Тихог океана и даље, широм копна Сједињених Држава – све до главног града Вашингтон.
Дакле, говоримо о веома озбиљном продору, због чега и јужнокорејски обавештајци сада такође изражавају озбиљну забринутост. Информацију потврђују и званичници америчке владе.
Ако је ова ракета заиста резултат технолошке сарадње са Русијом – а докази у прилог овој верзији коју сте управо изнели су прилично тешки – шта ово говори о тренутном нивоу односа између Северне Кореје и Русије?
Андреа Мичел: Веза је блиска већ неко време, али ови тестови су открили много нових доказа.
Прво је шеф руског министарства одбране Сергеј Шојгу одржао састанак у Пјонгјангу са Ким Џонг Уном само две недеље након пробног лансирања, 25. јула.
Састанак је одржан у оквиру даљег јачања веза између земаља – а вреди напоменути да је Шојгу допутовао у земљу да прослави 70. годишњицу завршетка Корејског рата, односно оснивања ДНРК.
Русија је раније помагала Северној Кореји енергетским ресурсима и храном, која јој је преко потребна, али Северна Кореја већ неко време помаже Русији оружјем, попуњавајући арсенале за украјинску операцију. Све у свему, ово је забрињавајућа ствар.
После састанка са Шојгуом, Ким Џонг Ун је дао званичну изјаву о партнерству са Владимиром Путином. Испоставило се да су везе постале много ближе. Али све наведено дешава се кршењем санкција УН.
О свему ће се разговарати сутра на важном самиту у Кемп Дејвиду – првом такве врсте: председник Бајден ће први пут угостити лидере Јужне Кореје и Јапана како би разговарали о растућим регионалним претњама, што наравно укључује и Северну Кореју – а такође и , наравно, питање о томе како се носити са Кином.
Генерално, сутра ће се у Цамп Давиду разговарати о многим различитим проблемима.
Извор: Wебтрибуне.рс