Заменик руског министра спољних послова Михаил Галузин изјавио је данас да НАТО ради на сценарију употребе нуклеарног оружја против Русије.
– НАТО практикује такозване заједничке нуклеарне мисије. То значи да су земље чланице које немају нуклеарно оружје укључене у војно планирање употребе нуклеарног оружја и њихови стручњаци су обучени како да рукују америчком нуклеарном муницијом – рекао је Галузин у интервјуу за агенцију ТАСС.
Он је навео да се разрађују различити сценарији употребе нуклеарног оружја против Русије. Галузин је рекао да је, истовремено, Пољска покренула нову рунду војних припрема.
– Распоређивање снага приватне војне компаније Вагнер у нашој братској републици (Белорусија) није ништа друго, него још један вештачки изговор да Варшава започне нову рунду војних припрема – оценио је руски званичник.
Он је додао да планови пољских власти да ојачају границу са Белорусијом несумњиво представљају претњу по безбедност Белорусије и Русије. Поручио је да су две земље у стању да пруже заједнички симетричан одговор на било какве непријатељске потезе Варшаве.
Не треба сумњати да ћемо ми, Русија и Белорусија, моћи да прибегнемо заједничким напорима и да симетрично одговоримо на било какве непријатељске кораке пољског руководства – рекао је Галузин.
Говорећи о ситуацији у Украјини, заменик шефа руске дипломатије навео је да је мирно решење сукоба могуће само ако Кијев престане са „непријатељствима и терористичким нападима“ и ако „западни спонзори престану да пумпају украјинску војску са војном опремом“. Он је упозорио Украјину и Запад да не покушавају да нападну Запорошку нуклеарну електрану.
– Истовремено, позивамо Међународну агенцију за атомску енергију (ИАЕА) и њено извршно руководство да хитно пошаље своје стручњаке у електрану како би јавно документовали све случајеве украјинских напада и храбро региструју одакле долази стварна претња по оперативну безбедност објекта – рекао је Галузин.
Навео је да је обнављање споразума о житу могуће ако се испуне услови које је предложила руска страна и само ако је споразум усклађен са наведеним хуманитарним циљевима.
– Наш став остаје исти: Поновно повезивање руске пољопривредне банке са системом SWIFT, обнављање испорука резервних делова, успостављање транспортне логистике и осигурања, враћање приступа руским компанијама страним средствима – рекао је Галузин.
Додао је да ће тек након тога бити могуће „приступити разматрању могућности“ да се настави са црноморском иницијативом.
Извор: Информер.рс