Још од 19. јула, па све до сутра, 22. на снази је упозорење РХМЗ на могућност снажне суперћелијске олује. Оно чему смо сведочили ове среде, али и прошлог четвртка, прети да се понови и данас. Србија се још није опоравила од разорног невремена које нам је са запада стигло, а прогноза каже да је пред нама нови снажан удар.
Метеоролог Слободан Совиљ открива шта можемо да очекујемо, када нам стиже суперћелијска олуја и како се сачувати.
У среду је јако невреме чупало дрвеће, ветар је носио све пред собом, летели су кровови, људи су повређени. Сада у новом упозорењу из Републичког хидрометеоролошког завода кажу да се данас и сутра поподне и увече на подручју Србије могу очекивати временске непогоде, док подаци о времену из Хрватске, као и са метео-радара, говоре да се суперћелијски облак већ креће у нашем правцу од Словеније.
Суперћелијска олуја стиже у најгорем тренутку
На основу речи метеоролога Совиља, чини се да невреме данас стиже у најгорем тренутку – поподневни часови, а петак је, баш онда кад се сви спремају журно за викенд…
„Невреме неће стићи у наредних три, четири сата, али се очекује од 17 сати, па надаље“, каже Совиљ.
Да све буде горе, велики је ризик да падне такозвани џиновски град, онај чији пречник прелази пет центиметара.
„У среду је 80 одсто територије Србије било захваћено непогодама. Просторне размере данас и сутра не би требало да буду толике, али зато на појединим локалитетима снажан ветар може лако да достигне орканску снагу, што значи преко 100 километара на сат. Исто тако, може бити крупног града будући да је суперћелијски тип облака једини који може да продукује зрна града већа од пет центиметара у пречнику. Тај ризик је данас већи у Војводини и западним деловима земље, а сутра је та област преко централне Србије проширена и на исток земље. На крајњем југу Србије не треба очекивати непогоде, тамо ће бити сунчано и веома топло“.
Због свега тога важно питање је како се сачувати, посебно ако сте, рецимо, на неком купалишту, а кућа није близу. Тада, каже наш саговорник, никако не треба јурити кући по сваку цену, већ потражити заклон.
„Пошто се ови облаци крећу великом брзином, неће проћи много времена откад се облак визуелно уочи до почетка невремена. Зато је најбоље склонити се у затворен простор, неку продавницу, тржни центар. Аутомобил није безбедно место јер смо видели да оркански ветар врло лако обара дрвеће, откида делове фасаде, а све то може да оштети аутомобил и угрози безбедност оних у њему.“
За крај Совиљ каже да треба пратити упозорења надлежних.
„РХМЗ је ставио упозорење за данас и сутра за област од Алпа, преко западног Балкана и Србије, до региона Карпата. То подручје ће бити врло грмљавински активно у поподневним часовима и данас и сутра и на том подручју долази до развоја суперћелијских непогода попут оних пре два дана. Нажалост, тачну локацију је унапред јако тешко одредити и зато ћемо издавати појединачна хитна упозорења сат, два унапред.“
Уколико почне олуја а ви сте на отвореном, потребно је да се склоните од било каквих високих структура (јарбола, стубова, торњева) и имајте у виду да је сигурно растојање једнако висини структуре.
Упутство МУП-а: Како се понашати у случају олује и удара грома
Опасност за време олуја прети од веома јаких ветрова, јаких и обилних падавина, удара грома и могућег града.
За време јаких олуја потребно је предузети следеће мере уколико сте у затвореном простору:
обезбедите све објекте који могу да одлете услед јаког ветра или обилне кише и изазову материјалну штету или повреде грађане;
обезбедите прозоре и спољна врата и затворите сва унутрашња врата;
избегавајте контакт са кухињским и купатилским славинама, радијаторима и другим металним предметима, будући да су добри проводници.
Уколико сте на отвореном, следите следећа упутства
склоните се од било каквих високих структура (јарбола, стубова, торњева) и имајте у виду да је сигурно растојање једнако висини структуре;
избегавајте високе конструкције, високо дрвеће, ограде, телефонске каблове и електричне водове;
покушајте да пронађете заклон у згради или у аутомобилу, а ако то није могуће, седите на земљу;
избегните стајање у близини зграда или аутомобила у које не можете да уђете као у заклон;
уколико сте у шуми, заштитите се испод грана ниског дрвећа – никада немојте стајати испод високог дрвећа на отвореном простору;
избегавајте границу између шуме и отвореног простора, радије уђите у шуму;
избегавајте отворена поља, врхове брда и планина, обале, јаркове или друга влажна места;
не прелазите преко воде, не пливајте;
немојте држати кишобран или друге металне проводне предмете у рукама (штапове за голф, штапове за пецање и слично);
избегавајте да будете у близини металних објеката, бицикала, опреме за камповање и слично;
немојте стајати усправно, чучните или се макар сагните , не додирујући земљу рукама, а ако сте у групи држите растојање од 5 метара између себе.
Уколико се нађете у аутомобилу за време јаке олује
зауставите аутомобил поред пута даље од електроводова и дрвећа које може пасти на аутомобил;
останите у аутомобилу и упалите позициона светла док не прође олуја;
затворите прозоре и не додирујте металне предмете у аутомобилу;
избегавајте поплављене путеве.
Удаљеност од олује можете проценити кроз следеће кораке
израчунајте време између севања и грома у секундама;
израчунато време поделите са три како бисте израчунали удаљеност олује у километрима.
Ова удаљеност је индикативна јер се олује могу појавити веома брзо изнад ваше области. Предузмите све што је неопходно пре него што олуја захвати ваше подручје. Упамтите, сва поменута правила повећања сигурности могу само умањити ризик од потенцијалне штете и губитака. Атмосферска пражњења су опасна, непредвидљива и сигурност никада није апсолутно загарантована.
Извор: Нова/Блиц