Ситуација критична.
Ирански медији су 2. априла известили да су националне поморске снаге упозориле један осматрачки авион америчке морнарице да не пробије ирански ваздушни простор изнад Оманског мора.
Тасним, иранска полузванична новинска агенција, навела је да се авион ЕП-3Е Ариес ИИ који припада морнарици Сједињених Држава спремао да наруши ирански ваздушни простор изнад Оманског мора када су иранске поморске снаге интервенисале и упозориле летелицу на упад.
Чланак није дао никакве додатне детаље о врсти упозорења које су дале иранске поморске снаге, међутим, поменуто је да је амерички авион на крају попустио и вратио се у међународни ваздушни простор.
Централна команда Сједињених Држава, која надгледа све војне операције на Блиском истоку, није објавила никакво званично саопштење у вези са инцидентом.
Иран и Сједињене Државе су се раније сукобљавале око авиона који нарушавају ирански ваздушни простор. На пример, 2019. године, иранске снаге су обориле дрон америчке морнарице РQ-4А Глобал Хаwк за велике висине, далеког домета (ХАЛЕ) користећи ракету земља-ваздух изнад Ормуског мореуза.
У децембру 2011. Иран је тврдио да је оборио амерички стелт дрон РQ-170 Сентинел, за који је рекао да је нарушио његов ваздушни простор.
Последњи инцидент догодио се када су тензије између Ирана и САД на врхунцу свих времена. Иран се суочава са оштрим критикама међународне заједнице због наводног давања дронова камиказа за подршку руској инвазији на Украјину.
Сједињене Државе су увеле оштре санкције Ирану које су посебно усмерене на иранску индустрију дронова. Америчка влада верује да су ови дронови коришћени за напад на цивилну инфраструктуру у Украјини у рату који је у току.
Иран је признао да је послао дронове Русији, али тврди да је то учинио пре него што су руски тенкови прешли украјинску границу у фебруару 2022.
ИРАН ГАЂА АМЕРИЧКЕ БАЗЕ
Тензије између Вашингтона и Техерана су значајно ескалирале након што су обавештајни званичници обавестили да је ирански дрон самоубица напао америчку војну базу у Сирији.
Као одговор на напад дроном на коалициону базу који је резултирао смрћу америчког извођача, америчка војска је прошлог месеца покренула низ циљаних ваздушних удара у Сирији, убивши, како се наводи, осам Иранаца.
Иран је више пута изјављивао своје намере да протера Сједињене Државе из региона, који обухвата Ирак, Сирију и регион Персијског залива.
Последњих месеци, америчка и британска морнарица пресреле су више бродова без заставе у Оманском заливу и Арапском мору. Ови бродови су наводно превозили оружје за Хути побуњенике у Јемену.
ЕП-3Е АРИЕС ИИ
ЕП-3Е Ариес ИИ је осматрачки авион који користи америчка морнарица за прикупљање обавештајних података и извиђачке мисије. Опремљен је низом напредних сензора, камера и комуникационе опреме, који му омогућавају прикупљање обавештајних података са удаљености.
ЕП-3Е Ариес ИИ је драгоцена имовина за америчку војску, која пружа могућности електронског извиђања у реалном времену за низ мисија као што су циљање, сузбијање непријатељске противваздушне одбране и ударне борбе.
ЕП-3Е Ариес ИИ је опремљен напредним пријемницима и антенама за откривање и анализу комуникационих и радарских сигнала из дубине непријатељске територије, пружајући критичне информације за војне операције.
ЕП-3Е Ариес ИИ је направљен на бази авиона П-3 Орион. ЕП-3Е Ариес ИИ има домет од преко 3.000 наутичких миља и може остати у лету више од 12 сати.
Међутим, има ограничење максималне висине од 27.000 стопа, што је ниже од авиона РЦ-135, чиме се ограничавају његове могућности покривања циља. Авион покрећу четири турбоелисна мотора Алисон Т56-А-14.
Према америчкој морнарици, „посада спаја прикупљене обавештајне и он-борд податке и предаје сарадничке информације за директно упозорење на претње, индикације и упозорења, информациону доминацију, ситуацији у борбеном простору, сузбијање непријатељске противваздушне одбране, уништавање непријатељске противваздушне одбране, противваздушног и противподморничког ратовања.“
У априлу 2001. године, осматрачки авион америчке морнарице ЕП-3Е Ариес ИИ био је укључен у судар у ваздуху са кинеским борбеним авионом Ј-8-2. Инцидент се догодио у међународном ваздушном простору изнад Јужног кинеског мора и резултирао је смрћу кинеског пилота и хитним слетањем ЕП-3Е Ариес ИИ на кинеско острво Хаинан.
Кинеске власти притвориле су 24 члана посаде ЕП-3Е Ариес ИИ на 11 дана и подвргле их интензивном испитивању и пропагандним напорима кинеске владе. Инцидент је изазвао дипломатску кризу између Сједињених Држава и Кине и нагласио тензије око америчких надзорних операција у близини кинеских граница.
Извор: Srbija Danas