Изгледа да је метеорит ударио близу кратера Иделер Л, северозападно од кратера Питисцус.
Јапански астроном Даичи Фуђи, кустос Градског музеја Хиратсука, снимио је бљесак удара метеорита у Месец. Овај свемирски догађај се догодио 23. фебруара у 20:14 сати по јапанском времену (12:15 сати по нашем).
Изгледа да је метеорит ударио близу кратера Иделер Л, северозападно од кратера Питисцус.
Метеори у просеку путују брзином од око 48.280 км/х. Приликом удара се због великих брзина ствара интензивна топлина и настаје кратер, односно збива се својеврсна експлозија па се такви догађаји, ако су довољно велики и ако се догоде током лунарне ноћи на страни Месеца окренутој према нама, могу видети са Земље.
Ретка атмосфера, више удара метеорита
– Новонастали кратер би могао да има десетак метара у пречнику и можда би могла да га сними НАСА-ина летелица „Лунар Рецоннаиссанце Орбитер“ или индијска „Цхандраyаан 2 – рекао је Фуђи, а преноси Спаце.цом.
Мада метеори свакодневно улазе у нашу атмосферу, велика већина њих изгори приликом уласка. Али Месец има јако ретку егзосферу, што значи да метеори који не би стигли до Земљине површине обично ударе у Месец и притом додају нови сегмент његовој сликовитој површини пуној кратера.
Извор: Srbija Danas