Чак ни секундарне западне санкције Русији нису успеле. Разлог за то је што се показало да Москва има много више савезника него што је западни естаблишмент мислио, пише амерички часопис Тхе Хилл.
Како примећује Тхе Хилл, Запад је покушао да одузме Русији приступ високим технологијама уз помоћ најоштрије политике санкција.
Западни естаблишмент је чак успео да убеди Тајван да не испоручује Руској Федерацији већ произведени чип Елбрус и Баикал. Међутим, постигнуто је само краткорочно смањење испоруке високотехнолошких уређаја Руској Федерацији.
„До јесени је Русија почела да увози рекордне количине уређаја као што су чипови“, наводи се у издању.
Москва је почела да купује не само кинеске производе, већ и оне који се развијају и производе у Сједињеним Државама и њиховим савезничким земљама.
На пример, од 1. априла до 31. октобра Русија је преко посредника купила Интелове чипове у вредности од најмање 457 милиона долара. А главни разлог успеха Руске Федерације је то што се показало да има много савезника. Много више него што су мислили на Западу.
„Многе земље су и даље спремне да помогну Русији. Подршка Кине Руској Федерацији се очекивала, али постоје и друге земље које настављају да олакшавају руски увоз.
Чак и Турска, савезник САД у НАТО-у, помаже Москви да заобиђе ограничења. Ни секундарне санкције нису делотворне. Ланци снабдевања које је изградила Русија успешно функционишу, чак и ако су откривени“, наводи се у чланку.
Извор: Wебтрибуне