Србија

БЛИЖИ СЕ 21.НОВЕМБАР ОВО СУ ЧЕТИРИ ОПРЕЧНЕ ВЕРЗИЈЕ решења косовске драме!

Смо четири дана остало је до 21. новембра, за који се верује да би могао да буде дан када би ситуација на Косову могла да ескалира. Приштина и даље стоји иза одлуке да тада почне наплату казни онима који своја возила не пререгиструју, Срби са севера КиМ то и даље не желе да учине, а ЕУ је у потрази за решењем које би смирило ову атмосферу на ивици пуцања.

Формуле за компромис још нема, али се зато смењују и наизменично пристижу наводни нон – пејпери, као и (дез)информације да је сасвим нови предлог сервиран за преговарачки сто и да је на актуелну косовску кризу стављена тачка.

У преводу, спинови не престају, нон – пејпери настају на дневном нивоу, свако игра своју игру, а суштина је да је и даље решења нема.

У последња три месеца појавила су се чак два наводно француско – немачка предлога за распетљавање косовског чвора, и исто толико нацрта за формирање Заједнице српских општина (ЗСО).

Сваки од нон-пејпера предлаже различите кораке до истог циља – Косова у Уједињеним нацијама, и магловити улазак Србије у Европску унију (ЕУ).

Игра (дез)информацијама

У међувремену је шеф европске дипломатије Ђузеп Борељ рекао да су обе стране примиле француско – немачки план о дијалогу за нормализацију односа, али је онда јуче, како је објавио „Албаниан пост“, стигла информација да је постигнут договор о пререгистрацији возила новим предлогом од три тачке који ће, наводно, бити објављен 18. новембра.

Прва тачка, како је објављено, подразумева да „обе стране потврде своју приврженост француско-немачком плану и врате преговорима“, друга сагласност Србије да се о ЗСО разговара само у оквиру целине тог плана. Трећом тачком Косово обавезује да одложи пререгистрацију.

Игри (дез)информацијама ту, међутим, није био крај јер је заменик косовског премијера Бесник Бисљими то демантовао, а онда је стигла незванична вест да је специјални представник ЕУ за дијалог Мирослав Лајчак на сто ставио други предлог.

„Улазимо у еру великих преговора“

И та вест је још брже званично демантована, портпарол Европске уније Петер Стано рекао је да не постоји никакав нови предлог за решење кризе на северу КиМ и да је у игри само француско – немачки предлог.

Сви ови предлози, нацрти, информације и деманти служе као димне бомбе, а велика игра дешава се иза завеса и ван очију јавности, каже за „Блиц“ Александар Попов, директор Форума за етничке односе.

– Очигледно је да се улази у период великих преговора. Предлог за разрешење дијалога очигледно није варијанта “узми или остави”, већ подложна променама, зато и једна у друга страна својим потезима тврде пазар и подижу улоге. Очигледно је и да је Куртију речено да заборави на визну либерализацију и остале погодности ако не спусти лопту, зато мислим да ћемо почетак расплета видети до краја месеца – сматра Попов.

Основни услов за све је, инсистира он, да се суспендује одлука о замени таблица.

– То треба да буде прва тачка, тек онда би остала питања требало да дођу на дневни ред. У супротном, сва је друга прича бесмислена. Зна се шта следи после, барикаде, реаговање косовске полиције и велика опасност за немире што нико коме је стало до мира не би желео – упозорава Попов.

„Ништа без Америке“
У свему овом главну реч води ЕУ, а политички аналитичар из Пирштине и директор Института за афирмацију међуетнчких односа Фатмир Шехоли сматра да ништа неће бити постигнуто без Америке.

И он за „Блиц“ каже да нон – пејпери и нацрти о ЗСО служе за испитивање пулса и једне и друге стране.

– Једино решење за смиривање ситуације је да Америка преузме све у своје руке и да се одржи међународни самит у којем ће се доћи до финалног договора. Све остало, гледамо то већ 11 година, резултата нема. Неће бити смиривања ситуације све док се не одржи самит у Вашингтону где ће САД имати главну улогу – закључује он.

Брнабић: Да се испуни договорено
Сва та дешавања пратили су и апели страних званичника да се смире тензије, а Борељ је упозоравао да 21. новембар не би требало дочекати без договора, са чим се јуче сложила и премијерка Косова Ана Брнабић. Она је истакла и да Срби са Косова не траже много, већ само поштовање Бриселског споразума.

Подвукла је да Срби са Косова траже да Приштина крене у имплементацију Бриселског споразума, потписаног 2013. године, који гарантује ЕУ, да се поштују сви споразуми који се тичу таблица, а који су потписани раније.

– Не могу наши европски партнери и наши партнери у САД више да толеришу једнострано кршње свих споразума који су потписани и ја се надам да ће свакако доћи до договора- рекла је Брнабић.

 

Извор: Блиц

СРБИЈА

РУСИЈА

СВЕТ

ПРАВОСЛАВЉЕ