Свет

НЕБЕНЗЈА ЗАПУШИО УСТА ГЕРВАЛИ У СБ УН: Не филозофирајте, прекршили сте РЕЗОЛУЦИЈУ 1244

СЕДНИЦА Савета безбедности УН, на којој је представљен шестомесечни извештај генералног секретара УН о раду мисије УН на КиМ (УНМИК), почела је вечерас у Њујорку.

Након говора министра спољних послова Србије Николе Селаковића обратила се представница тзв. Косова Доника Гервала Шварц, која је за пораст тензија окривила „српске екстремисте и Вучића“, а такође је поменула и „руску агресију у Украјини“.

Њој је одговорио представник Руске Федерације Василиј Небензја, који ју је посаветовао да не покушава да филозофира нити да износи геополитичке анализе.

– Искрено, нисте то баш успешно урадили. Боље би било да се концентришете на ситуацију на Косову и Метохији, него да говорите о унутрашњој и спољној политици Србије, у чему видите акције Москве. То је веома ласкаво – рекао је он.

Небензја је истакао да ће говорити о правом стању ствари.

– Косово је и даље главни извор тензија на Балкану. Безбедносна ситуација је погоршана, и заслужује већу пажњу међународне заједнице и СБ УН. Процес систематског кршења права Срба је почео 1999. године, и свих ових година видимо пузајуће етничко чишћење. После 20 година број Срба јужно од Ибра је драстично пао – казао је руски представник.

Он је као пример навео да је пре рата 40.000 Срба живело у Приштини, а данас их нема ни стотину.

– Приштинске власти предвођене Куртијем покушавају да досегну нове висине у угњетавању Срба. Стварање немогућих услова за живот Срба је њихов задатак број 1, и они настављају да застрашују српску популацију. Од почетка 2022. године било је више од 200 напада на Србе, као и на њихову имовину и верска места, што је дупло више у односу на претходну годину – казао је представник Руске Федерације.

Василиј Небензја је подсетио и на претњу забране неутралних регистарских таблица, и рекао да је важан датум 31. октобар.

– Имовинска права Срба се стално крше, а пример за то је и манастир Дечани, који се налази на листи угрожене баштине УНЕСКА. Атмосфера мржње према Србима се константно оснажује. Већ 2013. године је договорено да се успостави Заједница српских општина. То би на прихватљив начин осигурало права Срба на Косову. Али Приштина то одбија, тврдећи да су Срби најзаштићенија национална мањина у Европи. У стварности, нико није ни покушао да натера Приштину да спроведе договорено, чак ни ЕУ – рекао је Небензја.

Он каже да по захтеву САД, сада и Брисел тражи међусобно признање.

– Војска Косова је створена, што је чисто кршење Резолуције 1244. Приштина и даље тражи војну подршку, радио-електронске комплексе, као и артиљерију дужег домета. То показује да њихове намере нису мирољубиве. Западне земље се понашају као да Резолуција 1244 уопте не постоји, и траже „алтернативно“ решење које би фаворизовало Приштину – казао је руски амбасадор.

Небензја каже да Русија у потпуности подржава мисију УН на Косову и Метохији, и да је она најважнији гарант мира у покрајини.

– Али очекујемо да мисија буде реалистична. Руски представници су били малтретирани од стране полиције тзв. Косова. Кршење међународног права је било и када је представник Антонов проглашен за персону нон грата – казао је он.

Представник Руске Федерације каже да је руска позиција о Косову непромењена – подржаћемо решење које је прихватљиво за Београд и Приштину, које би било засновано на Резолуцији 1244, у складу са међународним правом и подржано од стране СБ УН.

Извор: Новости

СРБИЈА

РУСИЈА

СВЕТ

ПРАВОСЛАВЉЕ