Опробани рецепт је да се заврне славина привреди, што вероватно води у рецесију.
Тек ће се идуће године завртети спирала ужаса: тада ће на наплату доћи дуговања за гас и струју, поскупљење свега, банкроти фирми.
Владимир Путин се нада социјалним немирима у Европи, коментарише Хенрик Беме.
Ретко кад су економисти и политичари сагласни као сада: Немачку чека екстремно тешка зима. Не само метеоролошки, него и привредно. Економски раст ће замрети, и то се види голим оком.
Рецимо, прошле седмице је објављено да су производне цене у августу порасле за 46 одсто у односу на период пре годину дана. „Производна цена“, дакле трошак произвођача да нешто направи у који још није урачуната добит, у нормална времена не занима ширу публику, пише ДW.
Али, ово нису нормална времена. Раст од 46 одсто је највећи у последње 73 године колико се статистике воде. То је поуздани показатељ инфлације. Скок цена је метастазирао на све гране привреде. Широм света се централне банке боре против инфлације и смањења вредности новца.
Опробани рецепт је да се заврне славина привреди, што вероватно води у рецесију. Драматични скок цена може се приписати хроничним логистичким проблемима, али пре свега експлозији цене енергената. То је практично други фронт који је отворио господар рата Путин. Употребио је нафту и гас као оружје, а многи су мислили да неће.
Тиме Путин хоће да подели Европу и њена друштва. Нада се социјалним немирима и томе да ће Европљани окривити своје власти да су наоружавањем Украјине продужиле рат и тако отерале цене енергената у небеса. У Берлину, Паризу, Лондону и другде власти свим силама покушавају да избегну тај сценарио. Французи и Британци су одредили максималне цене енергије, Немци национализују предузећа која тргују гасом. Грађани Немачке покушавају да разумеју шта је „доплата за гас“ која се уводи, и да ли ће уопште моћи да је плате пошто су и основне цене гаса неколико пута више. Влада је увела пакете помоћи тешке десетине милијарди, али их баца из хеликоптера уместо да помогне стварно угроженима, наводи DW.
Прави испит тек чека Немце и друге Европљане. Јер тек ће се идуће године завртети спирала ужаса: тада ће на наплату доћи дуговања за гас и струју, поскупљење свега због повећаних производних цена, банкроти фирми. Генерални секретар УН Антонио Гутереш рекао је кратко и тачно: „На хоризонту се појављује зима незадовољства.“
На проби је европска солидарност, тражи се збијање редова у знак подршке Украјини и против коловође рата из Kремља. Ако Европа солидно прође кроз зиму, онда ће бити добре шансе да се опорави. Тај опоравак би вероватно био веома спор, али би био без Путиновог гаса.
Извор: Танјуг