Више од 900 украјинских бораца из опкољене челичане у Маријупољу који су се предали у понедељак након споразума са Москвом, послато је у затворску колонију на територију коју контролише Русија, а њихова даља судбина, као и непознатог броја оних који су и даље остали у “Азовстаљу”, неизвесна је.
Портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова је у среду увече рекла да се од уторка предало 959 украјинских војника, од чега 51 рањеник, да се они третирају због повреда у болници у Новоазовску, а да су остали послати у бившу затворску колонију у граду Оленивка у руски контролисаном подручју региона Доњецк.
Две сукобљене стране нису објавиле практично никакве детаље споразума који је довео до, како каже Русија, “масовне предаје” а Украјина, “евакуације” војника који су 82 дана били заробљени у језивим условима у подземном лавиринту тунела и бункера челичане. Украјински председник Володимир Зеленски је у обраћању нацији у уторак рекао да се “евакуациона мисија” наставља уз помоћ “најутицајнијих међународних посредника”. Он се дан раније захвалио својој војсци и преговарачима – Међународном комитету Црвеног крста и Уједињеним нацијама.
Украјинска страна се нада размени ратних заробљеника, али из Москве се чују позиви неких тврдолинијаша на суђење, чак и погубљење, након што је руски посланик и учесник мировних преговора с Кијевом Леонид Слуцки рекао да иако Русија има мораторијум на смртну казну треба да “добро размисли” о најтежој пресуди за борце Азова, називајући их “животињама у људском облику”.
Лидер самопроглашене Доњецке Народне Републике Денис Пушилин позвао је у среду на успостављање “међународног трибунала” који би одлучио о судбини војника, док је чеченски лидер Рамзан Кадиров, чије су снаге учествовале у борби за Маријупољ, рекао да они не требају да се размене већ “казне законом”.
Очекује се да ће руска Дума ове недеље дискутовати о судбини војника из челичане и, потенцијално, прихватити нову резолуцију којом би се забранила размена заробљених војника националистичког пука Азов. Руски Врховни суд ће такође саслушати захтев за проглашење пука Азов као “терористичке организације”, што би отворило пут да се они казне са до 20 година затвора. Како преноси “Гардијан”, руски Истражни комитет, који се бави тешким злочинима, већ је објавио планове за испитивање предатих војника, не наводећи да ли ће бити третирани као осумњичени.
„Филтрациони логор“ у Оленивки и затвор Изолација
Судбина бораца из последњег упоришта украјинских снага у Маријупољу је неизвесна, како оних који су се предали тако и оних који су остали – Пушилин је рекао да су високорангирани украјински команданти у „Азовстаљу“ – дакле командант Азова Денис Прокопенко, његов заменик Свјатослав Паламар и в.д. команданта 36. бригаде маринаца Серхиј Волина – и даље су у фабрици и да тек требају да се предају.
Али, познато је да су сви заробљени борци из челичане сем тешких рањеника превезени у бившу казнену колонију број 52 у Оленивки, коју је саветник градоначелника Маријупоља Петро Андрјушченко назвао “филтрационим логором” и у понедељак рекао да се у њему држи “најмање 3.000 становника” разорене луке и то “само зато што имају активне проукрајинске ставове”.
– Активно траже људе који имају потврду о учествовању у борбама од 2014. (анексија Крима и почетак осмогодишњег конфликта). Исто тако их одводе у Доњецк, не у Оленивку него у (затвор) “Изолацију” – рекао је Андрјушченко.
Он је раније на “Телеграму” рекао да се “филтрациони логори у селу Безимене претварају у прави гето за становнике Маријупоља”, где се они држе у “језивим условима” и приморавају на тешке послове.
Олена Халушка из украјинског Антикорупционог акционог центра је прошле недеље описала “филтрациони логор” у Оленивки и затвор “Изолацију” у Доњецку као „пакао“. Халушка је на “Твитеру” навела да Руси у Оленивки “држе рођаке војника, бивше полицајце, активисте, новинаре, па чак и људе који су насумично изазвали сумњу”.
„Просторије су претрпане, нема где да се легне. Затворенике терају да стоје или чуче. За целу групу од неколико десетина људи дневно је осигурана једна боца воде. Храна се даје само повремено, одласци у купатило су ограничени на један дневно и нема изласка на отворено“, навела је она, додајући да је све то “пропраћено дуготрајним испитивањима, мучењем, претњама смрћу и присилом”.
In Olenivka russians keep the relatives of servicemen, former law enforcement officers, activists, journalists and even people who randomly arose suspicion, e.g. by having patriotic tattoos. As of today at least 3,000 people are detained there /2
— Olena Halushka (@OlenaHalushka) May 12, 2022
“Многи људи нестају након испитивања и вероватно ће да буду пребачени у Изолацију. Ово је концентрациони логор”, закључила је Халушка.
Иако ове тврдње не могу да се потврде независно, ББЦ је крајем марта објавио процену да се у “филтрационом логору” у Безимену држи око 5.000 украјинских цивила.
„Читав град је логор“
Градско веће Маријупоља је почетком априла оптужило руске снаге да користе “мобилни крематоријум” да прикрију ратне злочине у граду и да потенцијалне сведоке склањају у “филтрационе логоре” – што је утврдила и америчка амбасадорка у Уједињеним нацијама Линда Томас Гринфилд, која је рекла да је видела “кредибилне извештаје” који подржавају такве оптужбе.
Гринфилд је у обраћању Савету безбедности 5. априла рекла да се “десетине хиљада Украјинаца”, међу којима и становници Маријупоља, пребацују у “филтрационе логоре” у Русији, где се “породице раздвајају, а људима одузимају мобилни телефони и пасоши”, пренео је “Њујорк тајмс”.
Tens of thousands of Ukrainians are reportedly being taken to what are being referred to as filtration camps in Russia, where their passports and phones are being taken away, and family members are being separated, the U.S ambassador to the UN said. https://t.co/rfco4F888b pic.twitter.com/KuyTW7NKfj
— The New York Times (@nytimes) April 5, 2022
– Не треба да објашњавам на шта подсећају ови такозвани филтрациони логори. То је језиво и не можемо да скренемо поглед – навела је она односећи се, очигледно, на нацистичке логоре.
Градоначелник Маријупоља Вадим Бојченко рекао је почетком априла да “руски окупатори претварају читав град у логор”.
“Свет није видео размере трагедије (какве су) у Маријупољу још од постојања нацистичких концентрационих логора”, додао је он у саопштењу које је пренео Интерфакс.
“Ово су нови Аушвиц и Мајданек”, истакао је Бојченко, додајући да “свет мора да помогне да се казне Путинови монструми”.
ББЦ је прошлог месеца пренео да су украјински званичници упоредили те “центре” са онима коришћенима током руског рата у Чеченији кад су хиљаде Чечена брутално испитивани, а многи су нестали.
„Побегли смо из пакла“
Крајем априла појавила су се прва сведочанства људи који су били затворени у руским “филтрационим логорима”. Валентина (58) и њен супруг са инвалидитетом Евгениј, који су успели да из Маријупоља средином априла побегну у Лавов на западу Украјине, рекли су да је због њиховог стања и година “процес филтрације” био брз, али да је за младе људе било “далеко горе”.
-“Филтрациони логори” су као гета. Руси деле људе у групе. Они који су осумњичени да имају везе са украјинском војском, територијалном одбраном, новинарима, службеницима владе – за њих је веома опасно. Њих одводе у затворе у Доњецк и муче их – рекла је Валентина ББЦ-у.
Она је испричала да се понекад људима каже да иду на украјински контролисану територију само да би завршили на подручју под руском контролом. Али, како је рекла, захваљујући умешности возача аутобуса успели су да побегну.
– Кад смо коначно побегли и видели украјинске борце и заставу, кад смо чули украјински језик, сви у аутобусу су почели да плачу. Било је невероватно што смо успели да останемо живи и побегнемо из пакла – рекла је Валентина.
Олександр и Олена, који су такође успели да из Маријупоља дођу до Лавова, испричали су ББЦ-у да су завршили у једном од “филтрационих кампова” успостављених ван луке кад су покушали да побегну. Они су рекли да су их Руси одвезли у центар за избеглице у бившој школи у селу Николске, северозападно од Маријупоља.
– Старији људи су спавали у ходницима без покривача, постојали су само један тоалет и умиваоник за хиљаде људи… Убрзо је дизентерија почела да се шири, није било начина за прање – навела је Олена.
-То је било као у правом концентрационом логору – рекао је Олександр.
„Сви су се плашили да ће их одвести у Доњецк“
Он је навео да су руски безбедносни официри њему и Олени узели отиске прстију, фотографисали их са свих страна и испитивали неколико сати “као у затвору”. Пар је био забринут да ће им Руси прегледати телефоне (што се касније и показало тачним), па су са њих обрисали све “доказе” који имали било какве везе са Украјином, укључујући фотографију своје ћерке поред украјинске заставе.
– Ако је особа осумњичена да је “украјински нациста”, одвели би је у Доњецк на даљу истрагу или убиство – изјавио је Олександр иако ББЦ није могао независно да потврди овакве тешке оптужбе.
– Било је веома опасно и ризично. И најмања сумња, најмањи отпор и могли су да вас одведу у подруме на испитивање и мучење. Сви су се плашили да буду одведени у Доњецк – истакао је Олександр, који је након испитивања са Оленом стављен на листу за евакуацију.
Руски председник Владимир Путин говори да је један од циљева његове инвазије на Украјину да суседну земљу очисти од “нациста”. То је разлог што су неки забринути да неће доћи до размене украјинских војника из маријупољске челичане, јер процењују да би то могло да наиђе на негативан пријем код домаће јавности.
Заменица украјинског министра одбране Хана Малијар је у уторак оценила да су позиви политичара из Москве да се борцима из челичане суди за ратне злочине “вероватно направљени за домаћу пропаганду у Русији”.
– Преговори су и даље у току и веома се надамо позитивном резултату – рекла је она ББЦ-у.
Извор: Блиц