Свет

УКРАЈИНСКА ВОЈСКА ПОСТАЛА ЈЕ ПЕШАДИЈА ПЕНТАГОНА! Огласили се Руси

Фото: Јутјуб

Пентагон даје Кијеву обавештајне податке који помажу у нападима на руске снаге, први пут од Хладног рата. Испоставља се да Американци, заправо, већ учествују у биткама против Русије, додуше посредно, а руски губици су делом и на њиховој савести, пише руски портал Взгљад и поставља питање да ли се само појављивање на бојном пољу копнених снага САД сматра директним учешћем у рату.

 

Вашингтон је Кијеву доставио обавештајне податке који су довели до смрти високих руских официра, објавио је у четвртак Њујорк тајмс, позивајући се на америчке највише званичнике. Извори листа су одбили да наведу тачан број руских команданата убијених на овај начин.

Крајем априла се сазнало за одлуку администрације Џоа Бајдена да укине нека ограничења за пренос обавештајних података Украјини.

„Наша војска је добро свесна да САД, Велика Британија, НАТО у целини непрестано преносе обавештајне податке и друге параметре украјинским оружаним снагама“, рекао је овом приликом секретар за штампу председника Путина Дмитриј Песков.

Међутим, званични Вашингтон је пожурио да се одрекне тврдњи Њујорк тајмса. Портпарол америчког Савета за националну безбедност Адријен Вотсон назвала је „неодговорним“ извештаје да Вашингтон помаже у убијању руских официра, али чињеницу да Пентагон украјинском Генералштабу даје обавештајне податке за борбе у Донбасу раније је поменуо и секретар одбране Лојд Остин.

Убрзо након Вотсона и портпарол Пентагона Џон Кирби је изнео сличне „демантије“. Према његовим речима, САД не достављају Кијеву обавештајне информације о томе где се налазе руски високи официри на бојном пољу.

„Не пружамо обавештајне информације о локацији високих војних вођа на бојном пољу и не учествујемо у изради одлука о избору циљева за ударе украјинских оружаних снага. Украјина комбинује информације које ми, као и други партнери, преносимо са информацијама које они сами прикупљају на бојном пољу. А онда сами доносе одлуке и предузимају сопствене акције“, рекао је портпарол Пентагона.

„Прокси битке“ у стилу хладног рата

Руски војни стручњаци сматрају да се, чак и ако су подаци Пентагона изазвали погибију руских војника и команданата, то ипак не може сматрати уласком САД у сукоб.

– Размена информација није директно војно учешће. Таквим се не може назвати чак ни испорука оружја Украјини. Наравно, помоћ америчке стране омета руску војску, али ово је само индиректно учешће Вашингтона у непријатељствима. Против Русије се води посреднички рат, рекао је бивши начелник Одељења за међународне уговоре Министарства одбране, резервни генерал-потпуковник Јевгениј Бужински.

Према генераловим речима, директно учешће САД у биткама против Русије био би прелазак украјинске границе од стране америчке војске и директан окршај са Оружаним снагама Русије.

– Сами амерички политичари покушавају у свакој прилици да повуку границу између директне интервенције и помоћи Украјини коју сада пружају, каже Малек Дудаков, американиста.

– На пример, истичу да Украјина прима обавештајне податке само од комерцијалних сателита, а не од сателита Пентагона. Поред тога, они истичу да не деле са Кијевом све информације које имају амерички обавештајци, каже Дудаков.

Он је уверен да је Пентагон већ умешан у ову, додуше хибридну конфронтацију, што значи да су и они криви за губитке руске војске.

– Да, Вашингтон не шаље редовне трупе у Украјину, он користи своје војне инструкторе у полу-званичном режиму. Међутим, Американци су директно задужени за украјинску страну, па се њихово учешће већ може тумачити као директно, сматра овај аналитичар.

Заменик директора Института за САД и Канаду, генерал-мајор Павел Золотарев подсећа да су Москва и Вашингтон већ били у међусобном рату у другој половини 20. века, на врхунцу Хладног рата. Међутим, у то време било је много теже разумети ситуацију на првим линијама фронта, седећи у престоници СССР-а или САД, пошто још није било сателитских снимака, објашњава стручњак.

– ЦИА је у тим периодима пратила војно-политичку активност Совјетског Савеза у регионима које су САД сматрале својим сферама утицаја. Али тада америчка обавештајна служба није имала таква техничка средства као сада“, каже Золотарев.

– Данас у свемиру у геостационарној орбити видимо сталне констелације америчких сателита. Поред тога, шеф Space X, Илон Маск, обезбеђује влади своје сателите. Видимо да су САД пружиле Украјини могућност да бесплатно користи неке од ових техничких могућности, рекао је овај експерт.

Како је у четвртак пренео портал Авиа.Про , украјинска војска користи глобални сателитски систем Стар Линк Илона Маска да би одредила тачне координате размештања руских трупа, циљаних пројектила и контролисала украјинске беспилотне летелице. О томе сведоче снимци на мрежи на којима се амерички плаћеник захваљује милијардеру на уступљеној опреми.

Како је агенција ФАН писала почетком априла, америчка обавештајна заједница купује податке сателитске обавештајне службе о Украјини од компаниja Maxar, Planet и BlackSky. Шеф америчког ваздухопловства Френк Кендал, инжењер по образовању, тада је рекао да успех комерцијалних извиђачких сателита наводи Пентагон на размишљање о њиховој интеграцији у јединствено информационо поље америчке обавештајне заједнице и привлачењу приватних компанија у оквиру екстерног ангажовања. Штавише, ова идеја је заснована на искуству које је америчка страна стекла у раду конкретно са Украјином.

Моћ свих, а не само америчке сателитске обавештајне службе сада је употребљена за помоћ Кијеву, кажу стручњаци.

– Американци виде кретање сваког тенка, сваког оклопног возила, сваке наше колоне, истиче војни посматрач пуковник Виктор Баранец.

– За њих ради неколико врста обавештајних служби а подаци иду у Генералштаб Оружаних снага Украјине.

– Операција се претвара у интелектуалну битку између руских и америчких генерала, рекао је Баранец.

-Ова битка је битка стратега, ко ће кога надиграти. Не само на нивоу начелника штаба или команданта бригаде. Команданти батаљона већ добијају податке онлајн. Можемо рећи да је украјинска војска постала оперативна јединица под окриљем Пентагона. Украјинци су само извођачи, каже Баранец.

Војни експерт Алексиј Леонков слаже се да САД пружају Украјини потпуну помоћ у обављању било које врсте извиђања и праћења, одређивања циљева и штабног рада. Дакле, ако би био постављен задатак да се Оружане снаге Украјине обезглаве, онда би био потребан удар по циљевима негде у Европи, и то тактичким нуклеарним оружјем, сматра он.

– Данас за Украјину ради цела извиђачка свемирска констелација америчких сателита, као и сателити за даљинско истраживање Земље. Ажурирање оперативно-стратешких информација је на 15-20 минута. Подаци се преносе на контролне тачке директно јединицама Оружаних снага Украјине. Тамо се издају наређења на терену, одређују задаци операција. Дакле, у Украјини нема класичног великог штаба са комуникационим центрима и другим атрибутима. Све је распршено. Такав систем преноса и контроле информација омогућава украјинским јединицама да дуго времена задрже борбену способност, објаснио је Леонков.

 

Извор: Новости.рс

СРБИЈА

РУСИЈА

СВЕТ

ПРАВОСЛАВЉЕ