Мора се пажљиво одмеравати сваки корак и деловати опрезно. Тежак задатак, али изводљив.
Високо ценимо одржив и одлучан став српских партнера у међународним пословима. Тај став захтева приличну храброст у условима масовне русофобичне кампање коју су САД и њихови савезници покренули под изговором „украјинских догађаја“. Добро разумемо колико вам није лако да издржавате бахату спољну навалу која има за циљ да отвореним уценама натера Београд да се одрекне квалитета односа са Русијом и својих националних интереса. Мора се пажљиво одмеравати сваки корак и деловати опрезно. Тежак задатак, али изводљив.
Ово у интервјуу поручује директор Четвртог европског департмана Министарства иностраних послова Русије Јуриј Пилипсон, на питање колико званична Москва разуме положај Србије када је реч о дешавањима на истоку Европе – признајемо територијални интегритет Украјине, али се не прикључујемо санкцијама Русији.
Верујете ли да ће Србија остати доследна у ставу да не подржава рестриктивне мере западних земаља против Русије?
– Настављамо редовне контакте са српским руководством које држи реч и не придружује се антируским санкционим баханалијама које је покренуо Запад. Полазимо од тога да ова принципијелна одлука произилази из коренитих, стратешких интереса ваше државе. Поштујемо овај избор, посебно данас, када се укорењује мода да се „кажњава“ пријатељство са Русијом.
Како одговарате на поједине тврдње да би регион Западног Балкана могао да буде поприште нових сукоба у Европи и да је Русија та која би ту нестабилност могла да изазове?
– Дефинитивно смо заинтересовани за мир на Балкану. Након година сукоба и грађанских ратова, људи тамо су заслужили миран и просперитетан живот. Руска политика у региону је, заправо, усредсређена на допринос добросуседству и развоју. Активно учествујемо у решавању ситуације у Босни и Херцеговини, инсистирамо да се у потпуности узимају у обзир интереси Србије у вези са Косовом и да нема неправедног повлађивања једној страни. Промовишемо конструктивну сарадњу на основу узајамног поштовања са свима који су за то заинтересовани. Спекулације да су без евроатлантског надзора балканске земље наводно неспособне за нормалну коегзистенцију и напредак заударају на неоколонијализам. Оштро се противимо надменој перцепцији Балкана као објекта старатељства, било чијег феуда. Очигледно из тог разлога слушамо потпуно неосноване оптужбе на свој рачун за подривање стабилности зарад неких себичних, империјалних циљева. Да оставимо то на савести аутора.
Шта тачно значи то што су све земље Западног Балкана, осим Србије и БиХ, стављене на листу „непријатељских земаља Русије“?
– Данас смо сведоци све веће русофобичне хистерије. Ма колико је то тужно, њој су се прикључиле чак и оне земље са чијим смо народима вековима били повезани братским везама. У низу случајева се то десило супротно јавном мњењу, што је резултирало масовним протестима и демонстрацијама подршке Русији и њеној политици – по свему судећи, није све тако безнадно. Чињеница остаје чињеница: читав низ балканских држава се придружио незаконитим антируским санкцијама. Уверавања о пријатељству су дезавуисана, сарадња је смањена уз пратњу неоснованог критизерства. Морали су се извући одговарајући организациони закључци који ће несумњиво утицати на интересе те групе земаља, укључујући и оне материјалне. Србија, као и БиХ, чува достојанство и здрав разум, не улази у такве „разуздане игре“ које скупо коштају учеснике. Зато их нема на листи коју сте споменули.
ПОШТОВАЋЕМО ДОГОВОРЕ ОКО ГАСА
Колико ће економска сарадња Србије и Русије у новонасталим околностима бити угрожена и може ли наша земља и даље да рачуна на руски гас по најповољнијим ценама?
– Трговинско-економска сарадња између Русије и Србије развија се поштено, у интересу наших земаља и народа, на основу правно утврђених договора. Јасно је да су се у склопу гомилања вештачких препрека, које служе западном санкционом нападу на Русију, и у овој области појавили озбиљни проблеми. Ударају и по нама и по нашим партнерима, очекујући неку врсту деструктивног „дисциплинског“ ефекта. Сигуран сам да ћемо заједно пронаћи неопходна решења. Ово се односи и на енергетски сектор. У више наврата смо наглашавали да се Русија придржава свих својих обавеза, укључујући и у погледу испорука енергената Србији. Постоје договори, који су постигнути на највишем нивоу, и они ће се стриктно спроводити.
Извор: Srbijadanas.com