Испоруке руског природног гаса Немачкој кроз гасовод Јамал-Европа потпуно су заустављене, показују подаци транспортног оператера те земље „Гаскаде“
Обустава протока долази након викенда у којем је обим који се шаље кроз мрежу значајно опао, баш када је потражња за енергијом у Русији и остатку Европе достигла свој врхунац. У понедељак је објављено да државни гигант „Гаспром“, оператер система у Русији и Белорусији, није резервисао никакав капацитет за транзит природног гаса у уторак.
Транснационални гасовод Јамал-Европа иде од северозападног Сибира до Франкфурта у Немачкој преко Белорусије и Пољске. Прошле године је око једне петине природног гаса послатог у западну Европу отишло преко Белорусије. Снабдевање енергијом кроз систем варира у зависности од потрошње, укључујући и унутар Русије, којој „Гаспром“ даје приоритет у односу на слање горива у иностранство. Ове недеље су температуре у Москви и другим великим руским градовима значајно пале.
Обим протока кроз гасовод је пао на шест одсто капацитета у суботу и пет одсто у недељу, пре него што је јутрос на крају пао на нулу. Због зимске хладноће и ограничене понуде, европске цене енергената су порасле.
Званичници на Западу оптужују Москву да се игра политике са снабдевањем остатка Европе гасом, наводно са циљем да примора ЕУ да одобри контроверзни гасовод „Северни ток 2“, који тек треба да буде сертификован, али је спреман за рад. Кремљ је више пута демантовао ове наводе, а „Гаспром“ је напоменуо да наставља да испуњава своје уговоре.
У разговору за „Фајнешнел тајмс“, Роналд Смит, виши аналитичар за нафту и гас у московској финансијској групи „БЦС“, објаснио је да пад снабдевања може бити последица тога што је Русија дала приоритет свом складиштењу како би загрејала своје грађане, јер неки делови земље трпе ниске температуре.
– Могуће је да хладно време овде у Русији у одређеној мери ограничава извозне капацитете жГаспромаж и/или раде на томе да руско складиште буде што је могуће пуније – рекао је он.
Извор: Восток/РТ