Политиколог Бобан Стојановић оценио је у Новом дану ТВ Н1 да су грађани јуче масовно изашли на улице и блокирали саобраћајнице протестујући против закона о експрорпијацији и референдуму, зато што је режим уништио све институције и не постоји други начин да се људи изборе за своја права. Председник Александар Вучић, према његовим речима, сада смишља излазну стратегију како да не потпише Закон о експропројацији, а да не испадне да је подлегао притиску грађанских протеста.
Стојановић је рекао да највећи број људи који је ове и претходне суботе изашао на улице сматра да је „сад стварно доста“ и да је режим „претерао, уништио политички живот, и животе многим људима због политичких ставова“.
„Овде је народ изашао да ограничи власт, на улици нажалост, али тако је. Велика маса људи када види да само то успева, тога ће бити све више и више“, рекао је Стојановић.
Председник Вучић сада, према оцени госта Новог дана, смишља излазну стратегију – како да не потпише Закон о експропријацији, а да не испадне да је подлегао притиску грађанских протеста.
„Јуче је врдао, не сме да призна да ће попустити под притиском људи који су изашли на улице (…) Та сила се у нормалним земљама канаклише кроз институције које је он уништио“, указао је Стојановић.
Упитан да ли би непотписивање Закона о експропријацији било Вучићев пораз или показатељ политичке одговорности, Стојановић је одговорио:
„Одговорнсоти не, јер не би дозволио да се дође до ове ситуације. То би био његов озбиљан пораз.“
Стога Стојановић сматра да ће одустајање од Закона о експропријацији Вучић покушати да представи као резултат разговора које је јуче у Горњим Недељицама имао са мештанима из долине Јадра, који су непосредно погођени планвима Рио Тинта да отвори рудник литијума.
Истакао је и да све што је Вучић јуче радио било противуставно, односно да председник нема никакве надлежности за оно што је јуче говорио, али да грађани „знају да је код њега моћ, а код њега је моћ јер је лидер највеће партије на власти.“
Слике насиља само би извеле додатне људе на улицу
Стојановић је оценио и да су режим и њима блиски медији у претходних недељу дана имали за циљ да пропагандом о „шачици плаћеника, Рокфелерима, Сорошима и обојеним револуцијама“, грађанима „огаде“ протесте, али да је упркос томе велики број грађана изашао на улице.
Додао је и да је био уверен да инцидената у Београду неће бити, јер Вучићу не оговарају слике насиља на улици, нарочито не сукоби полиције са грађанима.
„Имам тезу да је у јуну прошле године напад на полицију наредио Небојша Стефановић у обрачунима са Александром Вучићем“, навео је Стојановић истичући да је Вучић свстан да би насиље само извело додатне људе на улицу.
Стојановић је одао призњање људима који су се прошле суботе у Шапцу и јуче у Новом Саду одупрели нападима хулигана, и истакао да је масовност протеста кључ, јер како је рекао, у Србији нема 10.000 батинаша које би могли да пошаљу на грађане.
Протести да буду усмерени и на ограничавање пропаганде
Стојановић је сагласан и са оценом да би ови рптоести могли да буду „чистилиште“ за опозицију, истичући да је један од највећих проблема протеста 2018/19 био то што нису изнедрили ниједно ново лице.
„Можда се сада то промени“, навео је Стојановић износећи похвале на рачун Сава Манојловића из иницијативе Крени-промени који је и покренуо ове протесте својим позивом пре две среде испред Председништва.
„Треба одати почаст том момку. Не само да грађани морају да зашитте њега, већ да га и слушају у апелима да је ово протест свих јер не постоје институције“, истакао је.
Морамо да се вратимо у нормално политичко стање, па ће бити важно ко је лево, а ко десно, додао је Стојановић.
Упозорио је, међутим, да ако избори буду као што су сад са оваквим медијима, никаква опозиција на таквим изборима нема шансе.
„Протести морају да буду усмерени и на ограничавање пропаганде (…) Мора нешто да се промени до тих избора, јако је мало времена. Протест мора да добије неку врсту политичких захтева. Мора да постоји политички носитељ целе приче“, поричио је Стојановић.
Извор: Н1