Проф. др Бранимир Несторовић пулмолог и алерголог на Универзитетској клиници „Тиршова“ гостујући у Јутарњем програму, говорио је о грипу, вирусима, природним лековима и томе да ли има сврхе вакцинисати децу против грипа.
„Грип је популарна болест. Прошла година је донела резултате неких нових истраживања и променила наше мишљење о грипу. Иако сте сигурно много пута у животу за себе рекли да имате грип, то у већини случајева није било тако. Само једном у десет година се може оболети од грипа. Отприлике 4-5 пута у животу. Ово остало су болести које личе на грип“.
Доктор Несторовић додаје да је прича о грипу увек мало „надувана“ и да сви ми сви морамо да преживимо одређени број инфекција у животу, али да је у ретким случајевима у питању прави грип.
Говорећи о томе како се вируси шире и опстају на ниским температурама, доктор Несторовић каже да вируси имају извесни омотач који их штити током зиме, те да испод нуле могу да живе и до пола сата. Лети, опстају чак 10 сати. „Ако се неко накашље и узме ове новине, а ви их узмете у наредних десет сати, можете се разболети.” додаје.
Доктор Несторовић наводи и да су истраживања показала да нама вирус грипа заправо ништа не ради као такав. Он активира наш имуни систем па се онда он „окреће” против нас.
„Најбољи у борби против вируса су сок од црне зове, све црвено воће и превентивна употреба цинка“, каже доктор Несторовић, пулмолог и алерголог.
Када је реч о деци и високим температурама он каже да, ако је дете добро расположено и има температуру, то је безначајно. Тек ако је дете килаво, спава му се, лежи, лоше изгледа, одмах се јавите лекару, а претходно покушајте да спустите температуру антипиретицима и расхлађивањем.
„Показало се и да гомила природних лекова има одлична дејства. Конкретно, одлична ствар је зова – сок од црне зове. У Израелу је група научника показала да је она осам пута боља у борби против грипа од било ког лека. Али само као сок, ако се овако конзумира може да буде отровна. Сок могу да конзумирају и бебе“, открива доктор Несторовић.
„Такође, све црвено воће садржи антоцианине, материје које се везују и спречавају вирус да уђе у ћелију. Све црвено воће – аронија, боровница, рибизле, малине. То су антивирусни лекови и најбољи вид превенције. Осим тога, Америчка академија за породичну медицину препоручује и превентивно узимање цинка у ниским дозама – 5-7 мг за децу, 10-15 мг за одрасле, од октобра до априла. То је одлично као превенција и у лечењу респираторних инфекција. Цинк стимулише имунитет и блокира рецепторе где се везују вируси, али и бактерије. Заузима њихово место и спречава да се они ту вежу. Деца која узимају цинк доказано имају пет пута ређе пролив, три пута ређе инфекције, виши коефицијент интелигенције и боље су расла“, објашњава доктор Несторовић.
На питање водитеља да ли треба вакцинисати децу против грипа, одговара да је проблем са вакцинама двострук. Прошле године објављен је, каже, велики рад у којем се тврди да вакцину можда правимо погрешно. Други проблем је тај што на најризичније категорије за обољевање од респираторних инфекција, а то су мала деца и стари, вакцине најслабије делују.
Извор: Курир.рс/зелена учионица