Током лета али и почетком јесени, још један вирус који мучи наше грађане јесте и стомачни вирус. Мучнина, повраћање, дијареја, неки су од симптома који ових дана терају грађане да се јаве лекару. Ове симптоме понекад може пратити и температура.
Како лекари објашњавају последњих дана, али и претходних неколико недеља јављали су се они који су се вратили са годишњег одмора.
Др Александар Стојановић, в. д. директора Дома здравља Палилула, објаснио је да су међу оболелима највише оних који су се вратили из Црне Горе, нешто мање из Грчке и Хрватске.
– Долазе и жале се да нису у стању да раде, мање због температуре, више због мучнине, дијареје, малаксалости, повраћања и болова у стомаку. Стомачни вирус се ретко јавља са температуром, осим ако није удружен с уринарном инфекцијом, а и корона нема стомачне тегобе, па је лако препознати о којој инфекцији се ради – објаснио је др Стојановић.
Симптоми
Стомачна инфекција која може да буде праћена и увећањем лимфних жлезда и цурењем из носа може да буде изазвана и бактеријама, не само вирусом. Поготово што тренутно има много инфекција. Пацијенти који се јављају имају лакше или теже симптоме, али како год ни једни ни други нису пријатни и захтевају одмор и строгу дијету.
Оним пацијентима са блажим симптомима довољна је надокнада течности и соли исхраном и хигијенско дијетални режим исхране да би им било боље, али не треба превише чекати.
Такође неки од вируса могу да изазову стомачне тегобе или бол у грлу са повишеном температуром чији симптоми подсећају на блажи облик грипа, а с обзиром да се тренутно боримо са епидемијом короне, могу на тренутак да заличе и на те симптоме.
Када код лекара
– Онда када пацијент проведе више времена у тоалету него у осталим просторијама време је за одлазак код доктора – изјавио је др Стојановић, и додао да уз добру терапију све пролази за неколико дана, те је важно да пацијент попије целу кутију лекова.
– Боловање обично траје до 10 дана – рекао је доктор.
Стомачни вирус погађа и децу
Стомачни вирус може погодити како старије тако и децу, педијатар др Саша Милићевић, појаснио је да ђаци не треба да размењују оловке и гумице, јер на тај начин могу да се пренесу клице.
– Деца некада чак мењају и маске – каже др Милићевић, и наводи да нека посебна терапија за стомачни вирус који се појавио није потребна и препоручио да деца која га имају не би требало да иду у школу.
– Ако дете има симптоме, требало би да остане код куће. Боље да сачекају неколико дана, сигурније је – саветује доктор.
Исхрана је највећи удео у лечењу стомачног вируса
Стомачни вирус представља болест прљавих руку, и преноси се преко воде, воћа, поврћа и прљавих предмета, те се саветује хигијена, како због короне, тако и због осталих опасности које вребају.
– Ми у нашим устима имамо више бактерија него у купатилу. Има и добрих и патогених, али основна ствар је чистоћа уста. Стомачне тегобе се јављају јер имунитет опадне због неправилне исхране и мањка физичке активности. Физичка активност је најбољи лек за све – каже др Бисерка Обрадовић, специјалиста опште праксе.
Највећи удео у лечењу стомачног вируса је исхрана. Основна ствар је дијетална храна.
– Избацити млеко и млечне произовде, свеже воће и поврће. Док траје дијареја јести – барени пиринач, двопек и барено поврће, то је најбоље решење. Када се дијареја примири, онда уводити супице из кесе, банане, печену јабуку, барену пилетину и рибу, никако пржено. Јер ми смо и даље под упалом, таква храна је као со на рану и само бисмо узнемирли додатно дигистивни тракт – објашњава др Обрадовић.
Извор: Блиц