Можете ли смањити рачун за струју ако уградите соларне панеле?
Да ли је то превише компликовано или постоји једноставна процедура да се то учини, а да се половина трошкова пребаци на државу?
То су питања која је Телевизија Прва поставила потпредседници Владе Србије и министарки рударства и енергетике Зорани Михајловић.
„Расписан је конкурс за градове и општине за субвенционисање уградње соларних панела и та процедура би требало да буде завршена почетком октобра. Одмах након тога, општине ће расписати два јавна позива – један ка предузећима која ће вршити уградњу, а други ка грађанима. Реално је да грађани крајем октобра, почетком новембра потпишу прве уговоре“, казала је Михајловићева.
Како је додала, просечна потрошња српског домаћинства је 400 киловат-часова, а просечан рачун износи око 3.500 динара.
„Обично се уграђују соларни панели од 5 киловата који производе 430 киловат-часова, што значи да ће грађани плаћати само фиксни трошак ка дистрибуцији од 700 динара“, рекла је она.
Навела је и да такав панел кошта између 3.500 и 4.000 евра, а у просеку траје 25 година.
„Нема администрације. Људи који су раније покушавали да уграде панеле имали су 20 корака, чекали шест месеци до годину дана – ми смо све то склонили, комплетну администрацију. Грађанин се јавља на конкурс, добија уговор, добија половину новца, фирма инсталира панел, дистрибуција је онда дужна да провери да ли је све у реду у року од 5 дана и онда даје дозволу да енергија улази у систем“, поручила је министарка.
До децембра, очекује, биће постављени први соларни панели.
Према њеним речима, сличан пројекат – онај који се тицао замене столарије, показао се као успешан.
„Огромно је интересовање, зато ћемо имати још један конкурс за столарију, обезбедићемо новац, у новембру или децембру ће бити још један позив“, најавила је министарка.
Поручила је и да у том случају није тачно да људи морају да имају легализоване куће, већ да је довољно да су у процесу озакоњења.
Извор: Б92/ПРВА