ПРЕМИНУО је професор доктор Душан Шћепановић, рекао је данас градоначелник Београда Зоран Радојичић.
Проф. др Душан Шћепановић је био председник Трансплантационе мреже Србије (ТМС) и председник УО Дечје универзитетске клинике у Тиршовој, у Београду.
Цео живот је посветио медицини, као врстан педијатар – хирург и уролог.
У Универзитетској дечјој клиници у Тиршовој био је запослен од јуна 1982. године. Био је шеф амбулантно-поликлиничке службе (1988 – 1990), шеф хирургије тумора (1990 – 2001).
У априлу 1990. изабран је за генералног директора УДК у Тиршовој и тај посао обављао је у три узастопна мандата.
У његовој биографији наводи се да је био најмлађи доктор наука на катедри хирургије Медицинског факултета у историји.
Мастер студије „Менаџмент у систему здравствене заштите “ на Медицинског факултету и Факултету организационих наука Универзитета у Београду, завршио је у 58. години живота и 7. години живота после трансплантације срца као најстарији студент у историји оба наведена факултета.
Ванредни професор Медицинског факултета постао је 1998. године, а пре избора за редовног професора хируршка каријера прекинута 2006. због тешке болести и трансплантације срца у Грацу. Шћепановић је готово 15 година живео са трансплантираним срцем.
Доктор Шћепановић објавио је више од 150 научних радова.
Дао је допринос здравству Србије као директор УДК у Тиршовој од 1990 – 2001.
Затекао је клинику у катастрофалном стању и просторно – грађевински, технолошки и кадровски. Организовао је највећу донаторску акцију у историји српског здравства када је донаторским и државним средствима у Дечју клинику уложено више од 30 милиона тадашњих марака. Клиника је проширена за три нивоа или око 5000 квадратних метара.
Свој допринос дао је и као председник УО Института за неонатологију од 2009 до 2013. године.
Поред тога што је и сам имао трансплатацију срца, доктор Шћепановић је дао и велики допринос здравственом систему у програму трансплатације органа.
Лобирао је за завештање органа, промену актуелног Закона, итд. Подржао је многобројне иницијативе у штампаним и електронским медијима.
Са својим стручним тимом саставио је критеријуме и листу болести за слање деце на лечење у стране установе (све гране дечје медицине) – јун 2013. Иницирао и предложио три званичне иницијативе за измене и допуне ЗОТ и целокупне организације трансплантације органа у Србији.
Са својим тимом први пут саставио критеријуме за трансплантацију срца код деце, јула 2013.
Одржао је предавање по позиву у САНУ – Одбора за кардиоваскуларну патологију (КВП) са темом „Квалитет живота (QОЛ) пре и после трансплантације органа“ децембра 2018. и тиме постао сарадник ОКВП САНУ.
Саставио самостално на 140 страна са илустрацијама први медицински програм и идејни пројекат „Тиршова 2“ марта 2019.
Рођен је 28. 11. 1955. године у Београду. Био је ожењен, отац двојице синова и деда троје унучића.
Извор: РТС