Чланови Социјално-економског савета (СЕС), послодавци, синдикати и представници Владе Србије ни данас нису постигли договор када је у питању повећање минималне месечне зараде за 2022. годину, сазнаје Блиц Бизнис.
– Влада је данас изашла са цифром да минимална зарада буде 35.012 динара месечно, а цена радног сата 201,2 динара. Ипак, коначног договора са синдикатима није било. Нови састанак заказан је за петак – каже наш извор.
Небојша Атанацковић, председник Уније послодаваца, који је на састанку представљао послодавце потврдио нам је да данас договора око минималца који би важио за наредну годину није било .
– У петак очекујемо нове разговоре. Видећемо шта ће тада рећи синдикати. За сада имамо понуду Министарства финансија од 35.012 динара месечно – потврдио нам је Атанацковић.
Преговори се настављају у тренутку када је минималац 32.000 динара, минимална потрошачка корпа 39.000, а просечна пензија непуних 30.000 динара. Настављају се и у тренутку када се полазни ставови све три поменуте стране разликују и до 10.000 динара.
Као и раније и сада синдикати траже највише – и до 43.000 динара, држава нуди нешто више од 35.000, а послодавци и овај пут тврде како јесу за раст минималца, али уз услов да им држава смањи оптерећења на зараде.
Послодавци су тако и сада остали при становишту да минимална цена рада за идућу годину буде око 34.000 динара, али и да би пристали на већи минималац уколико их држава ослободи одредјених парафискалних намета.
За две деценије колико постоји Социјално-економски савет, синдикати и послодавци су се само једном – 2017. године – усагласили око повећања минималне цене рада. Осталих година, због изостанка договора одлуку је, како закон и предвиђа, доносила Влада.
Јединствен случај имали смо 2011, када је тадашња Влада минималац повећала не само више од тога што су послодавци нудили, већ и више од онога што су синдикати тражили.
Извор: Блиц