Издвајамо Србија

ГЕНЕРАЛ ЖИВАНОВИЋ ОТКРИО ВЕЛИКУ БРУКУ: На Кошарама смо потукли НАТО до ногу, погинуло је 108 војника а Срби их сада пљују!

Фото: Јутјуб

То су биле свакодневне борбе, од 9. априла до 10. јуна, каже генерал Живановић

На штанду Министарства одбране и Војске Србије на Сајму књига представљена је књига „Битка на Кошарама – сећање учесника 1999“, шестом делу из едиције „Ратник“, у коме су сабрана сећања учесника борби на Кошарама на Косову и Метохији 1999. године.

Књига враћа дуг херојима који су током НАТО агресије 1999. године бранили и одбранили државну границу СР Југославије према Албанији, а о тим славним данима одбране отаџбине сведочили су учесници битке, у славу и част својих 108 погинулих сабораца, за историју и за нова поколења.

Фото: Јутјуб

Међу њима су и они који су говорили на данашњој промоцији, пуковник Душко Шљиванчанин, тадашњи командант 53. граничног батаљона на Кошарама, генерал-мајор у пензији Драган Живановић, командант 125. моторизоване бригаде, пуковник у пензији Видоје Ковачевић, начелник штаба 63. падобранске бригаде и командант борбене групе на Кошарама и пуковник у пензији Љубинко Ђурковић, командант 2. моторизованог батаљона 125. моторизоване бригаде.

Пуковник Душко Шљиванчанин истакао је да је веома значајно што се говори на тему Кошара, нарочито због будућих поколења, јер се на Косову и Метохији часно борило и часно гинуло.

– Сви они који кажу другачије једнако су лицемерни и злонамерни, као и они који су агресују назвали “Милосрдни анђео” – нагласио је пуковник Шљиванчанин. Он се посебно осврнуо на дешавања 1997. и 1998. године која су, како је истакао, веома важне за разумевање околности у рејону карауле Кошаре 1999. године.

Говорећи о улози граничара, он је истакао да је 53. гранични батаљон, један од три гранична батаљона Приштинског корпуса који је обезбеђивао државну границу у дужини од 68 километара. То је најтежи и најсуровији део наше државне границе, на коме су, од како постоји, мучки гинули и убијани наши граничари.

Из визуре граничног батаљона, значај битке на Кошарама, како је истакао пуковник Шљиванчанин, огледа се у томе што су припадници 53. граничног батаљона примили први и најтежи удар и зауставили агресора на државној граници, што није било лако.

Пуковник Шљиванчанин одао је посебно признање војницима на одслужењу војног рока, који су, по његовим речима, истински хероји битке на Кошарама.

Генерал-мајор у пензији Драган Живановић сматра да је ово тек прво издање књиге „Битка на Кошарама – сећање учесника 1999“, јер има још доста тога да се каже.

– Будите уверени да је реч о оргигиналним сведочанствима, да нема измишљања и не треба дозволити другима да то касније прекрајају – нагласио је генерал Живановић.

Говорећи о борбама на Кошарама, он је рекао да је то била одсудна одбрана која је изискивала и губитке.

– Мени је жао због тога, имали смо 108 погинулих, и та борба прса у прса, такође је довела до већих губитака. То су биле свакодневне борбе, од 9. априла до 10. јуна, када смо се после Кумановског споразума, повукли са тих положаја и са територије Косова и Метохије – објаснио је генерал Живановић.

Посебна важност сведочанстава о борбама на Кошарама, како је истакао генерал Живановић, је у томе што она могу да буду својеврсни путоказ младим генерацијама какав је то патриотизам, храброст и пожртваваност била, истичући да су се многи од тих младих људи који су били рањени, након указане помоћи, враћали у борбе, јер нису хтели да оставе своје другове, знајући колико је у тим околностима тешко заменити човека који је избачен из строја.

О херојству и пожртвованости припадника 63. падобранске бригаде у тим данима говорио је и пуковник у пензији Видоје Ковачевић, истичући да је један од доказа за то што су за исказане војничке врлине које је та бригада урадила на територији Косова и Метохије, одликована Орденом народног хероја као и 125. и 549. моторизована бригада.

Пуковник Ковачевић је посебно похвалио иницијативу министра одбране да се покрене оваква једна тема и да људи који су учествовали у овим борбама посведоче о тешким искуствима која не смеју бити заборављена.

– Јер нема ништа светлије него бранити свој народ и своју државу, а људи који су тамо били заслужују свако поштовање – нагласио је пуковник Ковачевић.

Ово је прилика, нагласио је на почетку свог обраћања пуковник у пензији Љубинко Ђурковић, да се чује истина о Кошарама и значају те херојске битке.

– Кошаре су синоним за победу над НАТО пактом. Херојска борба на Кошарама прва је изашла у јавност после 2000. године, грчевито и мукотрпно, јер смо имали једну деценију у којој је неко хтео да омаловажи и унизи борбу за отаџбину – истакао је пуковник Ђурковић, наглашавајући да то нису успели захваљујући многима који су се борили за истину, да српска и светска јавност знају шта се стварно догађало у одбрани отаџбине на Кошарама и другим местима.

Идеја за читав пројекат “Ратник” потекла је од министра одбране Александра Вулина, а разрађена је у три фазе, које су обухватиле снимања сведочења великог броја учесника ратних дејстава на Косову и Метохији 1999. године, затим објављивање седам књига у едицији “Ратник” која је промовисана на овогодишњем Сајму и израду документарно-играног филма у копродукцији РТС-а и ВФЦ “Застава филм” чије је приказивање планирано у марту следеће године, поводом двадесет година од НАТО агресије.

На штанду Министарсва одбране и Војске Србије 26. октобра у 16 часова биће одржана промоција још једног дела из едиције „Ратник“ – „ Битка за Паштрик – сећања учесника 1999“. О књизи ће говорити генерал-мајор у пензији Божидар Делић, бригадни генерал у пензији Стојан Коњиковац и приређивач др Раденко Мутавџић.

 

Извор: Espreso.rs

СРБИЈА

РУСИЈА

СВЕТ

ПРАВОСЛАВЉЕ