Кинеска економија ризикује да се суочи са „страшном депресијом са мноштвом незапослених“ и изазове глобалну кризу која ће болно погодити Русију. Пише о овом “Московски Комсомолетс” позивајући се на стручњаке.
Проблеми могу настати због кинеског “надуваног” корпоративног дуга, објашњавају стручњаци. А руководство землје још није у стању да отклони ову претњу.
„За руску економију кинески фактор је главни ризик“, каже се у чланку.
Данас је Пекинг највећи трговински партнер Москве. Обим билатералне трговине достигао је скоро 104 милијарде долара у 2020.
Стога би у сваком тренутку, проблем корпоративног дуга Кине могао да “разнесе” глобални финансијски систем, “рикошетирајући и у Русију” “, упозоравају аналитичари.
Конкретно, према њиховим прогнозама, у случају дубоке унутрашње кризе, Пекинг ће смањити потрошњу нафте и гаса за најмање 20%, што ће довести до наглог смањења извоза руске електричне енергије, дрвета, метала, жита и прехрамбених производа.
Односно, све што је једини извор девизне зараде за извозно оријентисани буџет Русије.
На Русију би могла утицати и друга криза- криза карантина.
Због коронавируса, испоруке су зауставлјене у пет водећих кинеских лука, бродови се налазе на рекама, што одузима “огроман” обим од глобалног промета контејнера.
Као резултат тога, роба као што су кућни апарати и електроника, може поскупети за 15-20% до краја 2021. године. Тада ће се Руси у другој половини године суочити са снажним растом цена опреме.
И економиста Михаил Кхазин такође је предвидео “велику глобалну депресију” због колапса америчке економије.
Експерт је предвиђао снажан колапс финансијских тржишта.
Према Кхазину, данас се у светској економији развила изузетно тешка ситуација, а ако се избегне светски рат, тада ће САД, као садашњи центар светских финансија, имати само један начин- да прогласе неиспуњење обавеза, и позову на опрост свим зајмопримцима све финансијске обавезе.
Извор: Webtribune.rs