Свет

ПОДИГАО СВЕТ НА НОГЕ! Кинески вирусолог открио: Ово је права истина о нашим вакцинама!

Високорангирани кинески вирусолог Гао Фу је недавно изразио сумње у ефикасност кинеских вакцина, али је сада истакао да су његове изјаве погрешно протумачене, наводи Дојче веле (DW).

Изјавом на конференцији у Ченгдуу да кинеске вакцине „не постижу веома високе стопе заштите“, шеф кинеског Центра за контролу и превенцију болести Гао Фу привукао је велику пажњу, али је убрзо потом релативизовао своју изјаву.

Његова намера је била да се постојећа ефикасност још више повећа, на пример, давањем различитих препарата, пише Дојче веле, додајући да је кинески вирусолог на стручној конференцији изнео „научну визију“.

Фуова аргументација у складу је с оним што је до сада познато о ефикасности четири вакцине, чија употреба је до сада одобрена у Кини, а које су, како пише DW, итекако ефикасне.

Код три вакцине, од којих две производи Синофарм, а једну Синовак, реч је о класичним „мртвим вакцинама“ које користе мртве (неактивне) вирусне протеине.

Дакле, засноване су на традиционалној технологији која се користи, на пример за вакцине против хепатитиса Б или грипа.

Синофармова „Веро“ вакцина у трећој фази студије спроведене у десет земаља широм света, показала је ефикасност од 79 посто, а Уједињени Арапски Емирати су у посебној студији дошли до чак 86 посто.

Према прелиминарним студијама у Бразилу и Индонезији, ефикасност „КоронаВак“ фирме Синовак износи између 50 и 78 посто.

Четврта кинеска вакцина фирме КанСино је векторска вакцина базирана на аденовирусу типа 5, што значи да се принцип деловања вакцине може упоредити с деловањем АстраЗенеке. Она би требало да постигне ефикасност од 65 посто.

У основи, ефикасност је преко 80 посто ако се узме у обзир само тешки ток болести који захтева хоспитализацију.

DW наводи и да идеја комбиновања вакцина, како би се повећала њихова ефикасност, у принципу није нова, и да научници тренутно дискутују о сличним приступима и за векторску вакцину АстраЗенеке.

И руска вакцина Спутњик В такође се, у суштини, састоји од две вакцине са различитим векторским цепивом на бази различитих аденовируса.

Научници који су развили ову вакцину због тога очекују већу ефикасност.

Према писању DW, Кина практично није у стању да тестира ефикасност својих вакцина у земљи, јер због оштрих мера има веома мало инфекција. Због тога се истраживање ослања на студије које се спроводе у тешко погођеним земљама, попут Бразила.

 

 

 

 

 

 

 

Извор: Танјуг

СРБИЈА

РУСИЈА

СВЕТ

ПРАВОСЛАВЉЕ