ВАКЦИНАЛНИ „пасош“ ће постојати у два облика – папирном и електронском. Највероватније ће носити назив „санитарна пропусница“, а уз податке о вакцини садржаће и информације о негативним тестовима и евентуално прележаном ковиду. Такође, издаваће се двојезично, на језику сваке земље чланице и енглеском, а важиће на целој територији ЕУ.
Европска комисија представиће данас пројекат овог документа који би требало да ступи на снагу пре почетка туристичке сезоне, како би се људима омогућило да путују. Суштина је да се створи атмосфера налик релативно нормалној, али уједно и да се спасе економски веома угрожени сектор туризма и саобраћаја.
И пре званичног представљања, у јавност су процуриле одређене информације. За оне грађане који не желе да уносе податке у свој „паметни“ телефон, или, једноставно, немају овај уређај, предвиђена је и штампана варијанта, која ће садржати „кју-ар“ код. Биће прихваћена само цепива одобрена у ЕУ. Такође, да би се избегла дискриминација особа које нису вакцинисане, важиће негативни тест или податак о прележаној болести. Брисел тренутно ради на томе да ови подаци буду максимално заштићени.
Француска је изразила резерве према називу „пасош“, па се решење назире у формулацији „пропусница“. Циљ је да документ ступи на снагу до јуна.
Здравствена пропусница требало би да важи и унутар територија земаља чланица, за несметан улазак у ресторане, спортске манифестације и на сва она места где је велика флуктуација становништва. Тренутно су у току преговори на нивоу Групе 7 која обухвата најразвијеније земље света – Велику Британију, Италију, Јапан, Канаду, Немачку, САД и Француску – да се важење будућег документа прошири ван ЕУ.
ТЕСТ НЕ ОТКРИВА БРЕТАЊСКИ СОЈ
У ФРАНЦУСКОМ региону Бретања појавио се нови сој вируса корона који даје негативни резултат на тестирању заражених особа. Варијанта је примећена крајем фебруара, а примећено је девет промена на спољном протеинском омотачу с „антенама“ који се качи на људске ћелије. Ништа засада не говори да је опаснији или заразнији од стандардне варијанте, али је проблем у томе што пролази испод „радара“ тестова.
Извор: Новости.рс