Бил Гејтс открио је шта би могло зауставити пандемију , која је према подацима Универзитета „Џонс Хопкинс“ заразила 110,7 милиона широм света и оставила 2,4 милиона мртвих. Говорећи на виртуелној минхенској конференцији о безбедности, суоснивач „Мајкрософта“ позвао је међународну заједницу да улаже у фабрике вакцина.
Суоснивач Мајкрософта био је на челу глобалне кампање за искорењивање заразне болести. Његова добротворна фондација донирала је 1,8 милијарди долара за истраживање САРС-КоВ-2, као и за развој и дистрибуцију вакцина широм света.
Према Гејтсу, неколико милијарди долара омогућило би здравственим стручњацима да раде на универзалним вакцинама против вируса корона и грипа, лековима који би спречили пренос болести, као и на дијагностици која би по ниским ценама могла да покрије 20 одсто светске популације недељно.
„Можемо да створимо фабрике мРНК вакцина које имају велики капацитет на глобалном нивоу, а те фабрике могу да се користе за стандардне вакцине када нема пандемије“, рекао је Гејтс. „Ако имамо тим од 3.000 светских стручњака, они могу да раде на стварима попут богиња и маларије, а затим пређу на пандемију“, додао је он.
То подсећа на изјаву коју је дао почетком месеца, када је нагласио потребу за стварањем глобалне организације која ће пружити први одговор на потенцијалне епидемије заразних болести како би их сасекла у корену.
Обраћајући се учесницима минхенске конференције о безбедности, Гејтс се такође дотакао питања неравномерне дистрибуције вакцина против вируса. Позвао је међународну заједницу да осигура да земље у развоју добију поштен приступ вакцинама. Његова примедба уследила је три дана након што је генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутереш рекао да је 10 земаља дало 75 одсто свих вакцина против вируса корона, док 130 држава није дало ниједну дозу.
Раније је Гејтс рекао да би се развијене земље могле вратити у нормалу до краја 2021. године ако вакцине буду деловале. Што се тиче света у целини, суоснивач Мајкрософта рекао је да ће свет можда бити ослобођен од пандемије 2022. године.
Извор: rs.sputniknews.com