Народна банка Србије открила је током 2020. године 2.110 комада фалсификованих новчаница динара.
Од овог броја, чак 97 одсто било је у апоенима од 500, 1000 и 2000 динара. Фалсификати новчанице које су најређе у оптицају, у апоенима од 5.000 динара, пронађени су у свега један одсто свим откривених случајева.
– Ако се упореде откривене фалсификоване новчанице готовог новца с готовим новцем у оптицају, види се да је на милион комада оргиналних новчаница у оптицају откривено 4,55 фалсификованих новчаница, односно на милијарду динара у оптицају откривено је 8.009,28 динара фалсификованог новца – кажу у Сектору за послове са готовином Народне банке Србије.
Од новчаница страног новца који су у НБС примљени под сумњом да су фалсификати, у прошлој години је то потврђено у 890 случајева. Од овог броја, највећи је број новчаница евра, чак 815, од чега најчешће у апоенима од 100 и 50.
Долар је, за разлику од ранијих година када је важио за једну од валута која се најчешће фалсификује, а због чега се и приликом његове продаје или куповине уписује број новчанице и име особе која врши трансакцију, постао мање занимљив фалсификаторима.
У 2020. години откривено је, наиме, 46 фалсификата америчког долара, од којих је, у чак 45 случајева, био у питању апоен од 100 долара.
Из Сектора за послове са готовином НБС напомињу да је полиција, у фебруару прошле године, запленила 20.564 комада фалсификата у апоену од 100 долара (што је номинално чак два милиона америчких долара).
– То није обухваћено нашом анализом, јер се она бави само фалсификованим новчаницама које су биле у промету, а у овом случају су фалсификати откривени и заплењени пре пуштања у оптицај – истичу у НБС.
Мењачи, који најчешће долазе у додир са фалсификованим новцем кажу да превентива да грађани не буду преварени лежи у начину на који се новчанице набављају.
– Веома је важно од кога се апоени динара или стране валуте купују. Све мењачнице су опремљене машинама за контролу веродостојности оргиналних новчаница, а и запослени су прошли обуке НБС, на којима су научени да препознају фалсификовани новац. Зато новац треба куповати у банци или мењачници, никако од непознатих продаваца на улици или пијаци – каже Рајко Вученовић, власник београдске мењачнице „Јевремовић“.
Он додаје и да је процедура након откривања фалсификоване новчанице јасна. Одмах се зове полиција, која узима изјаву од власника новчанице и слично.
– Нису то превише чести случајеви. Углавном, када се и деси испостави се да су људи новац мењали на нелегалан начин. Мада дешавало се да нам у мењачницу и из банке стигне фалсификат. Једностано, могуће је да се догоди – објашњава Вученовић и додаје да су раније фалсификоване новчанице биле таквог квалитета да их је лако било открити. Данас су фалсификати апоена посебно евра врхунски урађени.
– Јесу добро урађени, али их свака модерна бројачница препозна. У том смислу, људи не треба да буду у страху. Ми, ради сигурности обавезно уписујемо бројеве новчаница долара које продајемо, а грађани све чешће траже и да упишемо бројеве на купљеним еврима, посебно у апоенима од 200 и 500 евра – истиче Вученовић.
Експертизу свих пријављених, сумњивих новчаница ради Народна банка Србије. Њихов предлог за грађане, уколико имају сумњу да су у поседу фалсификоване новчанице, је да оду у најближу полицијску станицу и да то пријаве, а друга да оду у најближу пословну банку. Новчаница ће у оба случаја завршити на експертизи, а грађанин ће добити извештај да ли је реч о оригиналу. Наравно, уколико је новчаница оригинал биће враћена власнику.
Извор: Еспресо.рс/ Srbijadanas.com