Земље чланице ЕУ могу да воде преговоре с компанијама чије вакцине ЕУ не купује централизовано, укључујући руску вакцину против вируса корона „Спутњик Ве“ (Sputnik V), саопштио је на брифингу у Бриселу представник Европске комисије поводом регистрације руске вакцине у Мађарској.
Како је раније саопштено, поред руске вакцине у Мађарској је одобрена и вакцина „АстраЗенека“, а средином јануара је из администрације премијера саопштено да је постигнут договор с кинеском компанијом „Синофарм“ о куповини вакцина. У Мађарској се примењују и вакцине „Модерна“ и компаније „Фајзер“ које су одобрене и на нивоу ЕУ.
„Циљ наше стратегије вакцинације јесте да се оствари диверсификација. У том контексту паралелни преговори с компанијама с којима смо већ закључили уговоре нису дозвољени, али државе чланице, ако желе, могу да воде преговоре и закључују уговоре о испорукама вакцина које нису део нашег пакета“, рекао је представник ЕК.
Он је додао да се набавка тих вакцина, које нису добиле одобрење европског регулатора, спроводи по одређеној процедури и на одговорност те одређене државе.
„Такве вакцине не смеју да се примењују изван граница те земље и за то одоговорност сноси та држава“, поручују из Брисела.
Извор: rs.sputniknews.com