Амерички председник Доналд Трамп запретио је данас да неће потписати предлог закона о помоћи у вредности од 892 милијарде долара.
Он укључује пружање помоћи појединачно држављанима САД.
Трамп сматра да би закон требало изменити како би се повећала износ подстицаја.
„Закон који сада планирају да врате на мој сто је много другачији него што је очекивано. То је заиста срамота“, рекао је Трамп у видео поруци објављеној на Твитеру.
Трумп је од Конгреса затражио повећање износа подстицаја на 2.000 долара за појединце и 4.000 долара за парове, уместо „смешно ниских“ 600 долара за појединце, колико је наведено у предлогу закона, преноси Ројтерс.
Трамп се пожалио и због новца који је обезбеђен за стране државе, Смитсоновски институт, који представља групу музеја и истраживачких центара под управе САД, као и за узгој рибе.
„Тражим такође од Конгреса да се одмах реши расипничких и непотребних делова овог закона и да ми пошаље примерен закон, или ће наредна администрација морати да донесе пакет мера за помоци за Ковид-19. А можда ћу та администрација бити ја“, поручио је Трамп, који и даље инсистира да је победио на избрима у новембру.
Трамп, који ће напустити функцију председника 20. јануара када изабрани председник Џо Бајден положи заклетву, није користио реч „вето“ у свом обраћању.
Амерички Конгрес је у понедељак увече усвојио закон о економској помоћи вредан скоро 900 милијарди долара, којим ће се помоћи појединачно држављанима САД, али и приватним фирмама које су погођене пандемијом коронавируса.
Предлог закона може се изменити, ако конгресни лидери желе то да ураде. Ако не желе, Трампу остаје да потпише предлог закона, уложи вето или не уради ништа и пусти да он постане закон.
Бајден: Усвојићемо 2021. нови пакет мера
Новоизабрани амерички председник Џо Бајден рекао је да ће његова администрација, у току наредне године, усвојити нови пакет мера помоћи економији због ковид-19, укључујући нови круг стимулативних исплата, преноси Ројтерс.
Бајден је на конференцији за новинаре казао да ће поменути пакет мера помоћи економији у износу од преко 735 милијарде евра (скоро 900 милијарди долара), који је Конгрес усвојио ове недеље, бити први корак, али да ће влада морати да учини више по том питању.
„Наши најмрачнији дани у борби против ковид-19 су испред нас, а не иза нас“, сматра Бајден.
Извор: Танјуг