Српски писац и политичар, Вук Драшковић, уверен је да ће до помирења Срба и Албанаца доћи врло брзо и да је председник Србије Александар Вучић искрено опредијељен за европеизацију Србије, за чланство државе у ЕУ и за стратешко помирење у региону.
Верујем Вучићу, додаје Драшковић, када каже да се ниједно непријатељство не може гасити непријатељством, него – пријатељством, и сматра да Вучићево европско опредељење није тек поза. Једино око чега се не слажу је – НАТО, казао је Драшковић у опсирном интервјуу за хрватски недељник Глобус
Драшковић је рекао да би он проблем Косова решавао у два корака.
У првом би се, каже, борио за то да САД, Европска унија и НАТО буду гаранти плана Мартија Ахтисарија из 2007, који су Албанци прихватили, али га умногоме не поштују, уз формирање Заједнице српских општина (ЗСО), какве су предвиђене Бриселским споразумом.
У другом кораку, додао је, Србија и Косово би као две државе имале одрешене руке да се договарају и о корекцији међусобних граница.
– Уверен сам да ће до помирења Срба и Албанаца доћи, и то врло брзо – рекао је Драшковић.
На опаску да се то из српских медија и новина не би могло закључити, Драшковић каже:
– Немојмо читати новине, заборавимо новине. Недуго по свестраној нормализацији односа између Србије и Косова, сарадња између Србије и Косова биће успешнија него сарадња између Косова и Албаније, јер ће косовско-албанске односе оптерећивати проблем малих разлика, тај исти проблем који умногоме оптерећује и српско-хрватске односе.
Упитан да ли је такозвани косовски председник Хашим Тачи права особа на Косову с којом би Вучић требало да разговара, Драшковић истиче да и на Косову и у Србији стаса нова генерација, која није учествовала у рату и која рат и не памти.
– Живимо једни поред других, живимо заједно, Косово је и путевима и свим осталим упућено на Србију. Наш извоз (извоз Републике Србије – оп. а.) на Косово данас је вишеструко већи од извоза у Русију и Кину заједно – навео је Драшковић.
На констатацију да је велики оптимиста, Драшковић одговара да би волео да је већи када су у питању српско-хрватски и српско-муслимански однос.
– Али, кажем, превише смо блиски. Не заборавимо да је Исус Христ наредио: “Љуби ближњега свога!“ – а не даљњега свога, јер је даљњега љубити лако, а ближњега доста тешко – каже Драшковић.
Драшковић, који је и лидер Српског покрета обнове, потврдио је да се са председником Вучићем често чује и виђа и додаје да је то сасвим логично, јер је СПО на свим изборима од 2012. на листи Александра Вучића.
– Верујем да је Вучић искрено опредељен за европеизацију Србије, за чланство државе у ЕУ и за стратешко помирење у нашем региону – навео је.
Указује да верује Вучићу, који каже да се ниједно непријатељство не може гасити непријатељством, него – пријатељством, те да не мисли да је његово европско опредељење поза.
– Ни моје европско опредељење није поза, него последица радикалних промена неких мојих политичких ставова с краја 80-их – истакао је.
НАТО је једино о чему се са Вучићем не слаже, каже Драшковић.
– Он (Вучић) је против чланства Србије у НАТО, а ја мислим да и наше чланство у Европској унији зависи од нашег чланства у НАТО. Говорим и пишем да је за Србију НАТО избор пута, дакле циљ, а ЕУ путовање. Ако уђеш у погрешан воз, онда је свака успутна станица погрешна – навео је Драшковић.
Говори, каже, исто тако, да ће све проблеме у региону решавати НАТО, као и да ће у случају било каквих сукоба у региону те сукобе решавати НАТО.
– Ми треба да изаберемо: или ћемо бити за столом или на менију. Говорим и пишем да је Србија са свих страна окружена државама које су у ЕУ и у НАТО. И да Србија нема крила да прелети до Волге и Сибира – каже Драшковић.
Напомиње да види да Вучић размишља другачије.
– Он сматра да Србија, да би максимално просперирала, мора бити, како често воли да казе “између Истока и Запада“, због чега га јавност у Србији, али и шире, све чешће успоређује с Титом, који је, у своје време, био родоначелник Покрета несврстаних… – навео је Драшковић.
Подсетио је да је Тито иза себе имао велику државу и да је вешто балансирао између Варшавског пакта и НАТО. И између Запада и комунистичког Истока. Околности су му допуштале, каже, да му срце буде у Кремљу, а рука у каси у Вашингтону.
Али, примећује, свет се отад драматично променио.
Нема, каже, више Југославије, нема ни Варшавског уговора, нема ни комунизма у Кремљу.
Лично мисли да да данашње балансирање Србије између Истока и Запада неће моћи дуго потрајати.
– Верујем да идемо у сусрет новој Јалти, тако што ће се НАТО и Руси договорити о томе шта је чије стратешко двориште. Русима ће се признати њихов стратешки интерес за државе које су биле чланице СССР, тј. за државе које Москва назива “домаћим иностранством“ – навео је лидер СПО.
Заузврат, наводи, Балкан – цео Балкан, без црних рупа у њему – биће стратешко двориште Запада, односно НАТО.
– Мислим да ће после те нове Јалте, ако до ње дође, маневарски простор за ту, “несврстану“ стратегију бити немогућ и непотребан – рекао је Драшковић и додао да не крије да има посебан и веома емотиван однос према великом руском народу и генија и мученика.
Извор: Тањуг