Велика новина за ванбрачне партнере и супружнике који нису венчани, али имају породицу и живе заједно као да су били пред матичарем. После смрти супружника пензију може да прима и ванбрачни партнер и то ако је заједница трајала најмање три године.
Поступак је следећи – суд у ванпарничном поступку доноси решење којим се утврђује постојање ванбрачне заједнице, а на основу ког се подноси захтев за стицање породичне пензије.
Иначе, право на породичну пензију је неотуђиво, што значи да се захтев за тим може поднети било када.
За остваривање права на породичну пензију постоје одређена правила и услови које је потребно испунити.
Право на породичну пензију могу остварити чланови породице умрлог осигураника, који је навршио најмање пет година стажа осигурања или је испунио услове за инвалидску пензију односно преминулог корисника старосне или инвалидске пензије.
Према Закону о ПИО удовица може да оствари ово право само ако је навршила 53 године или ако у тренутку смрти супружника има најмање 45 година. У том случају пензију ће моћи да прима тек кад напуни 53 године. Мушкарци породичну пензију не могу да добију пре 58. године.
Последње измене и допуне Закона прописују да ако је умрли осигураник или умрли корисник старосне или инвалидске пензије у тренутку закључења брака навршио 65 (мушкарац) односно 60 (жена) година живота, брачни друг може стећи право на породичну пензију под условом да имају заједничко дете или да је брак трајао најмање две године.
Овај Закон каже да породични пензиони чек може да добија и разведени супружник уколико је судском пресудом утврђено да има право на издржавање.
Дете стиче право на породичну пензију и она му припада до навршених 15 година живота. После те старосне доби дете има право на породичну пензију до завршетка школовања, али највише до навршених 20 година живота, ако похађа средњу школу и 26 година живота, ако похађа високошколску установу.
Износ породичне пензије код свих осигураника одређује се од старосне, превремене или инвалидске пензије која би осигуранику припадала у часу смрти у проценту који се утврђује према броју чланова породице који имају право на примање. Тако, ако је у питању један члан, добиће 70 одсто, два – 80, три – 90 одсто док ће четири или више чланова добити читав износ.
Породична пензија се исплаћује од дана испуњења услова ако је захтев поднет у року од шест месеци од првог наредног дана од дана смрти осигураника, односно од дана смрти корисника, а ако је захтев поднет по истеку тог рока, исплата се врши од дана подношења захтева и за шест месеци уназад, под условом да подносилац захтева у том периоду није био у осигурању.
Извор: Курир.рс/Блиц