Свет

ХОРОР! Јерменија: Убијено 6.539 азербејџанских војника

Званични Јереван саопштио је да је од почетка сукоба у Нагорно-Карабаху уништено 588 оклопних јединица азербејџанске војске, као и 206 азербејџанских дронова. Истовремено, према проценама јерменских власти, убијено је 6.539 азербејџанских војника.

Што се тиче губитака са стране Нагорно-Карабаха, према саопштњу Министарства одбране те непризнате репубике укупан број погинули војника износи 899, а само јуче погимуло је 27 војника.

Азербејџанско Министарство одбране је саопштило де је уништено пет тактичких беспилотних летелица у Нагорно-Карабаху, које наводно припадају оружаним снагама Јерменије.

„Током јутра су азербејџанске јединице противваздухопловне одбране пронашле и уништиле две беспилотне летелице јерменских оружаних снага. Друге две летелице су спуштене на земљу посебном опремом“, наводи се у саопштењу азербејџанског војног ресора.

Нешто касније, Министарство одбране је обавестило о уништењу још једне јерменске беспилотне летелице у зони сукоба, која је полетела у правцу Агџабединске регије.

Јерменија: Сукоби у источном делу Нагорно-Карабаха

Јерменски портпарол Министарства одбране Арцрун Ованисјан известио је о одлучним биткама у источном делу контактне линије у непризнатој Републици Нагорно-Карабах.

Русија о могућности укључивања ОДКБ

Сукоб се тренутно одвија на територији Нагорно-Карабаха и није се преселио у саму Јерменију, нетачно је говорити о умешаности снага Организације Уговора о колективној безбедности (ОДКБ), рекао је заменик руског министра спољних послова Александар Панкин.

„Сукоб се није преселио на територију Јерменије, није било званичног захтева Јеревана. ОДКБ помаже својим државама чланицама у одређеним ситуацијама када постоји јасна агресија. Иако говоримо о Нагорно-Карабаху, који сами Јермени не признају као део своје територије, вероватно, и не може бити признат, нетачно је говорити о коришћењу одбрамбеног потенцијала ОДКБ-а“, изјавио је Панкин.

Сукоб у Нагорно-Карабаху

Борбе на контакт линији у Карабаху почеле су 27. септембра. Баку и Јереван међусобно се оптужују за избијање сукоба. У Јерменији је објављено ратно стање и општа мобилизација. У Азербејџану је уведен полицијски час и делимична мобилизација.

У Москви су 9. октобра одржани преговори министара спољних послова Јерменије и Азербејџана који су трајали више од десет сати и завршени су усвајањем споразума о прекиду ватре од поднева 10. октобра у хуманитарне сврхе ради размене ратних заробљеника и других притворених особа и тела мртвих. Међутим, истог дана стране су почеле да се међусобно оптужују за кршење примирја.

Други покушај организовања хуманитарног прекида ватре био је у ноћи између 17. и 18. октобра, али већ неколико сати након што је примирје ступило на снагу, Јерменија и Азербејџан изјавили су да га друга страна није испоштовала.

 

Извор: rs.sputniknews.com

СРБИЈА

РУСИЈА

СВЕТ

ПРАВОСЛАВЉЕ