АКО достигнемо 1.000 потврђених случајева инфекције вирусом корона дневно, то ће значити да сваког дана имамо још најмање по 5.000 заражених, од којих ће већина имати асимптоматску форму болести и ширити заразу!
Ову песимистичку процену, за „Новости“, износи примаријус др Радмило Петровић, епидемиолог. Он каже да баш због тих асимптоматских случајева долази до експлозије ковида 19, и да ће и Србији, и свим осталим земљама, бити тешко да обузда епидемију.
Од када је у децембру избила у Кини епидемија испољила је многе специфичности у односу на све претходне са којима се човечанство досад суочило. Разлог за то је особеност САРС-КоВ-2 вируса, о којем је др Петровић, на основу свих досадашњих сазнања из целог света, стекао утисак да је он заразнији и отпорнији од свог рођака САРС-КоВ, који је изазвао епидемију САРС-а 2002. године.
– Овај вирус се веома чудно понаша, а оно што наука досад зна о њему није довољно да бисмо правили процену шта ће се даље догађати – каже примаријус Петровић. – Мало је вероватно да ће сам да нестане, као што је било са изазивачем САРС-а, али и то је могуће. Поуздано знамо, да му се можемо супротставити само великим прокужавањем популације, што подразумева стицање имунитета, макар и привременог, после „контакта“ са вирусом, као и вакцинацијом.
Иако се велике наде полажу у вакцину, Петровић каже да главно питање није само када ће бити на тржишту, него и колико ће бити доступна, поготово најсиромашнијим земљама. Мање је битно да ли ће то бити неко од цепива која се сада испитују – три руска, два кинеска, америчко или оксфордско – већ је важније да ли ће бити обезбеђено за већи број људи, од укупно осам милијарди на планети.
– Пандемија не може да се заустави ако све земље не добију вакцину, а са епидемијом ће се прве изборити државе које буду вакцинисале највише становништва, и где природно стечен имунитет на САРС-КоВ-2 буде највећи – каже др Петровић. – Имунолошки бедем имаћемо тек кад најмање 60, а пожељно је бар 70 одсто популације, на један од та два начина буде заштићено. Тек тада ће вирус почети да губи снагу. Претња од САРС-КоВ-2 трајаће сигурно још две-три сезоне.
Доктор Петровић који се у каријери суочио са више епидемија, почев од вариоле вере, и активно учествовао у њиховом сузбијању, каже да се актуелна зараза не може сузбити тријажом на границама помоћу ПЦР теста или изоловањем контаката заражених.
– Вирус је присутан толико много да више нико не може да „похвата“ све контакте, нити се могу избројати и контролисати – сматра др Петровић. – Таквим мерама може да се смањује заражавање и успорава ширење вируса, али не може да се обузда епидемија.
Извор: Новости.рс