За смер столара ове године уписало се свега деветоро ђака, док већ годинама уназад нема интересовања за водоинсталатере.
Добри мајстори месечно зарађују од 100.000 динара до чак 5.000 евра
У Србији нико неће у водоинсталатере, столаре, молере, па поједини смерови у средњим школама који образују ове кадрове или имају тек понеког ђака или се гасе.
Притом, ово су послови где се могу зарадити најмање две просечне српске плате, па и више!
Како већ годинама на тржишту влада мањак занатлија и мајстора, послодавци све више подижу плате, па добар ауто-механичар може да заради и до 100.000 динара, заваривач 120.000 динара, док искусни молер у току месеца дође до примања од 2.500 евра (290.000 динара).
Има посла
Сајтови за запошљавање, међутим, пуни су понуда за посао, са одличним платама и добрим условима, а махом се траже радници средње стручне спреме. И поред добрих плата, интересовање за занате је за трећи степен образовања слабо. За смер столара ове године се уписало свега деветоро ђака, док већ годинама нема интересовања за водоинсталатере, па се смерови гасе.
Зарада молера и до 2.500, водоинсталатера 2.000 евра
Горан Родић из Грађевинске коморе потврђује да влада права помама за добрим мајсторима.
– Молери раде за дневницу и неће у свако доба године имати високу зараду, али када им је сезона, они зарађују од 1.200 до 2.500 евра месечно, с обзиром на то да раде по квадратном метру, што наплате и до три евра. И водоинсталатери имању велику зараду. Њима ћете просто дати колико вам траже. Сам долазак наплаћују 3.000 динара, па на крају месеца дођу и од 1.500 па до 2.000 евра зараде – наводи Родић.
Директорка Грађевинске школе у Београду, једине установе у Србији која школује грађевинске занатлије, Драгана Радовановић каже да је ова школа у односу на прошлу годину уписала 60 ученика мање.
– Мало деце је заинтересовано за трећи степен образовања, а и родитељи не желе да им деца буду зидари и тесари. Увек се каже да је посао зидара слабо плаћен, али не и када је неко школован, добар мајстор има дневницу од 50 евра. Сваког јуна нам се јављају фирме и кажу – где су деца, али ни они сами немају лиценце да се у њима обавља пракса. Ускоро ћемо остати без добрих радника, без зидара, тесара, керамичара – наводи Радовановићева.
Небојша Атанацковић из Уније послодаваца Србије каже да се послодавци већ годинама суочавају са проблемом недостатка радника у појединим занимањима, те да су спремни да плате много више него раније како би дошли до доброг бурегџије, армирача или возача.
Колике су плате за занатлије
пекар 80.000-90.000 ауто-механичар 80.000-100.000 заваривач 100.000-120.000 армирач 80.000-100.000 виљушкариста 90.000-100.000 сервисер електричних уређаја 100.000-120.000 пекар 80.000-90.000 столар 60.000-80.000 * износи су у динарима
Дефицитарна занимања * возач * армирач * тесар * зидар * заваривач * ауто-лимар * столар
– У последњих неколико година имамо константан раст плата услед недостатка потребних профила занатских радника, посебно армирача, тесара, зидара, фарбара. Годинама имамо проблем са одласком радника у иностранство, али у појединим областима имамо и проблем са мањком школованог кадра. То је случај са грађевинском струком, немамо армираче и тесаре, а јако су тражени. Дефицит је свакако један од разлога за високе плате, а онда се гледа и обученост и искуство запосленог, услови рада, позиција, ризик посла. Док год ситуација буде таква да вам треба добар бурегџија, добар фризер и пекар, а тешко их је наћи, до тада ће и њихова примања расти – објашњава Атанацковић.
Криви и родитељи
Председник Форума средњих стручних школа Милорад Антић истиче да се у овим областима посао нађе без проблема, зарада је феноменална, али да ипак нема довољно заинтересованих ђака.
– Нажалост, мало деце последњих година уписује занатске школе. Многа одељења су се угасила, а многа одељења се једва формирају јер се пријави по свега неколико ученика. Деца сада уписују „популарна“ занимања, не желе да раде физичке послове, а и плаше се да ће им се друштво смејати што су мајстори и да зато неће моћи да нађу девојку. Такође, и родитељи их саветују да иду у менаџере или трговце, кажу им „нећеш ваљда цео живот да црнчиш.“ А заваривач, рецимо, има минимално хиљаду евра месечну плату, док су они који су радили на „Јужном току“ зарађивали и више од 5.000 евра – каже он.
Фото: Pixabay.com
Извор: Курир.рс/Информер